reklamı kapat

EOS Ağı Etkinleştirildi, Sırada Oylama Var

09:00
11 Haziran 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

EOS ağını takip eden bir internet sitesi dün öğleden sonra 4 sıralarında EOS Blockchain’inin başlatıldığını duyurdu. EOS topluluğu şimdi blok oluşturucularının seçilmesi için yapılan oylamanın tamamlanması bekleniyor.

İlk bloğun oluşturulabilmesi için bir blok oluşturucusu adayının seçilmesi ve toplam oyların %15’inin kullanılması gerekiyor. Ancak oylama için herhangi bir arayüz bulunmuyor. İlk oyların çoğu cleos adı verilen bir araçla yapıldı. Bu da sadece teknik bilgisi olanların oylama yapabilmesi anlamına geliyor. Bu durum bazıları tarafından eleştirildi çünkü token’ların az sayıda kişi ya da kuruma ait olmasından dolayı blok oluşturucuları kendilerine oy atıp seçilebiliyor.

Oylar üç dakikada bir sisteme yansıdı ancak %15 oya ulaşana kadar gizli bir şekilde ağı devam ettiren blok oluşturucusuna emanet edilmesi endişe yarattı. Oyların onaylanması için bir blok oluşturucusuna fazlaca güvenildiği öne sürülüyor.

Blockchain’in başlatılmasından dakikalar önce Asya’dan bir blok oluşturucusu adayı bazı anahtarların önceden belirlenen anahtarlarla eşleşmediğini belirtti. Bazı işlemler yapılmasına rağmen blokların içine yerleştirilmemişti. Geliştiriciler işlemlerin bir nevi arafta kaldığını onayladı ve bir süre işlem yapılmaması konusunda diğer blok oluşturucu adaylarını uyardı. Herhangi bir sorun var mıydı veya çözüldü mü belli olmamasına rağmen Blockchain başlatıldı. İlk anda 115 bin token aynı anda oy sistemine geçti. Dün akşam saatlerinde blok oluşturucusu seçimleri devam ediyordu ve yalnızca %0,3 oy kullanılmıştı. Oylamanın ne kadar süreceği EOS topluluğunun oy kullanma süresine bağlı.

Daha önce blok oluşturucuları bir sorunu çözmek adına 19 bin EOS token’ı basmaya karar vermişti. Bu karar EOS protokolünün token sayısına sınırlamasından dolayı eleştirilmişti. EOS şu anda piyasanın genel düşüşüyle birlikte hareket ediyor görünüyor ve bu yazının yazıldığı sıralarda 10,68 dolardan işlem görüyor.

Kaynak: Trustnodes

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.