X


IBM Altı Bankayı Stellar İle Buluşturuyor

22:00
18 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

IBM bankacılık sektöründeki müşterilerini kripto paralara bir adım daha yaklaştırıyor.

IBM ve Stellar Ortaklığı

Geçtiğimiz gün yapılan açıklamaya göre 6 uluslararası banka IBM’in ödeme sistemi World Wire’ı kullanarak stabil coin basmak istediklerimi belirtti. Stellar Blockchain’i üzerinde çalışan IBM sistemi düzenlenmiş kurumlara maliyeti düşük ve hızlı para gönderimi hizmeti sunmayı hedefliyor.

Şimdiye kadar bankalardan sadece birinin ismi ortaya çıktı. Filipinler merkezli banka RCBC, ülkesinin para birimi Peso destekli stabil coin basacak. Diğer banka isimlerinin yakın zamanda açıklanması bekleniyor. IBM Euro, Endonezya Rupisi, Kore Wonu, Brezilya Reali’nin Stellar tabanlı çalışabileceğini ancak düzenleme onayı ve diğer denetlemelerin beklendiğini açıkladı.

Bankaların durumu belirsiz olmasına rağmen IBM’in oluşturduğu ağ devreye girdi. Şu anda World Wire’da ABD Doları destekli oluşturulmuş Stronghold Token’ları işlem görüyor. IBM Blockchain sorumlusu Jesse Lund bu token’ların sınırlı sayıda olacağını ifade etti.

Stronghold USD

Stronghold USD’nin henüz dönüştürme seçenekleri ABD içerisinde bulunmuyor. Ancak Lund ABD dışından başladıklarını, en sonunda ABD içerisinde de ödeme noktalarına ulaşacaklarını belirtti. Bu yıl içerisinde ABD’ye de hizmet sunulması bekleniyor. ABD haricinde World Wire’ın 72 ülkede ve 46 bankada para gönderimi yapılabilecek noktaları bulunuyor.

Diğer yandan stabil coin’lerin basılmasının yanı sıra Stellar (XLM) token’larının kullanılması da söz konusu. Diğer para birimlerinin arasında “köprü para birimi” görevi görebilecek XLM fiat para birimlerinin arasındaki değişim sorunlarının çözümü olabilir.  Ayrıca Lund World Wire’ın başka kripto paraları da destekleyebileceğini ancak şimdilik Stellar ile devam etmek istediklerini söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar