reklamı kapat

Bakkt Ne Oldu?

Bakkt iki kere ertelendi ve halen düzenleyicilerin onayını bekliyor, belirsizlik sürüyor.
20:00
18 Mart 2019

Bakkt platformu ilk olarak ağustos ayında duyuruldu, işlemlerin başlayacağı tarih sürekli ertelendi.

Düzenleyiciler Bekleniyor

NYSE’ın da operatörü olan Intercontinental Exchange (ICE) Bakkt platformunu aralık ayı ortalarında başlatmayı planlıyordu. Aralık geldi çattı ve tarih Ocak ayına ertelendi, sonra süresiz ertelendiği duyuruldu. ICE ABD Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu CFTC’nin zaman çizelgesinin beklendiğini açıkladı. Şimdi 2019’un ilk çeyreği bitmek üzere fakat CFTC ICE hakkındaki süreci başlatmadı. Düzenlemelere göre CFTC kararı açıklamadan önce 30 gün halkın yorumlarını alıyor ve bu sürecin ardından oylamaya geçiyor. Bu da nisan ayına kadar ilerleme kaydedilmezse Bakkt’in mayıs ayına ve belki de yaza kadar sarkabileceği anlamına geliyor.

Peki neden bekletiliyor? Bazı avukatlar bu fikre karşı çıksa da Trump hükümetinin aralık ayında askıya alınmasının birçok ABD organını sekteye uğrattığı öne sürülüyor. Düzenleme organlarının diğer konulara öncelik verdiği görülüyor, askıya alınma sona erdikten sonra 6 farklı konuda karar açıklandı.

Fiziksel Sözleşmeler

Erteleme kararının Bakkt’in fiziksel Bitcoin sözleşmeleriyle alakalı olmadığı belirtiliyor. Fiziksel vadeli işlem sözleşmeleri yatırımcıları gerçek Bitcoin sahibi yapıyor, ödemeler Bitcoin ile yapılıyor. Bu uygulama şu an CME ve CBOE’nin fiat para birimleriyle yaptıkları vadeli işlem sözleşmeleriyle sadece bu noktada ayrılıyor. Şubat ayında CFTC yetkililerinden Amir Zaidi iki sözleşme türünün değerlendirmelerinin oldukça benzer olduğunu dile getirdi.

Bir diğer sorun yaratabilecek konu ise Bakkt’in kripto paraları kendi gözetimi altında tutmak istemesiydi. Eski bir CFTC çalışanı genellikle vadeli emtia işlemlerinin bankalar ya da güvenilir kişiler gözetiminde gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Bu yüzden ICE’ın “takas odası” özelliğinin kullanılmaya çalışıldığını ve bunun için gerekliliklerin olduğunu belirtti. Şu ana kadar gelen haberlere göre Bakkt federal ya da eyalet gözetimi olmadan çalışabilecek.

Bakkt üzerine düşeni ocak ayında yaptı ve ilk satın alımını gerçekleştirdi. Rosenthal Collins Group’a ait varlıkları satın aldıklarını Bakkt CEO’su Kelly Loeffler duyurmuştu. Bakkt aynı zamanda şirketin çalışanlarını da kendi bünyesine geçirmişti. Geçen hafta bir konferansta konuşan bir Bakkt yetkilisi sabretmeleri gerektiğini ifade etti, üstü kapalı konuştu ve renk vermedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.