X


Hong Kong Kripto Paraların Kemerini Sıktı

Hong Kong kripto paralarla alakalı işlerin düzenlenmesi için SFC'yi devreye soktu.
16:00
17 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hong Kong kripto para borsalarının ve kripto paralarla ilgili iş yapan kurumların üzerindeki denetimi artırmaya karar verdi; Kripto paralar Hong Kong düzenleyicisi SFC yetki alanına alınacak.

Çin bölgelerinden bir tanesi olmasına rağmen Hong Kong kendi içerisinde farklı yargı sistemine sahip. Bu sayede Hong Kong’da yüzlerce token, borsa ve diğer kripto paralarla alakalı girişim ortaya çıktı.

Düzenleme sıklıklarının artırılması kararı, genelde serbest bırakılması taraftarı olan Hong Kong’un alışkanlığını değiştirmiş oldu. Hong Kong’da geleneksel olarak girişimciler rahat bir ortam çerçevesinde hükümet müdahalesi olmadan işlerini yapabiliyorlar. Ancak dolandırıcılıkla alakalı  endişelerin, kara para aklama girişimlerinin ve genel düzenleme eksikliğinin artmasıyla yetkili kurumlar hareket etme ihtiyacı hissetmiş olabilir.

Daha önce Hong Kong finansal teknoloji sandbox’ı yaratarak şehirdeki dijital işlerin gelişmesini hedeflemişti. Bunun sonucunda da SFC müdahalesi ihtiyacı doğdu. Ekim ayında SFC bir yönerge yayımladı ve fonlarının %10’dan fazlası kripto para olan kurumların lisans almasını zorunlu kıldı. Düzenleyicinin hamlesinden sonra birçok manipülasyon ve yasa dışı faaliyet ortaya çıktı.

Hong Kong’un düzenlemelerle ilgili attığı adımlar Uzak Doğu pazarında yankı buldu. Genel olarak birçok ülke kripto para sektörünü düzenlemek istiyor. En çok üzerinde çalışılan konular ise kripto paraları vergilendirmek ve yerel ekonomileri kripto paralar ile kalkındırmak. Tayvan ve Japonya da kendi düzenleme çerçevelerini oluşturdular.

Bir araştırma görevlisi Daisuke Yasaku Hong Kong’un önemli adımlar attığına inanıyor. Para çekme limiti, zorunlu kimlik doğrulaması gibi önlemler olmazsa olmaz başlangıç noktalarından sayılıyor. Yasaku borsaların olabildiğince şeffaf olması gerektiğini öne sürüyor ve SFC ile kurumların uyum içerisinde çalışması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: Cryptoslate

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar