reklamı kapat

Hindistan Vergi Dairesi, Kripto Para Yatırımcılarına Bildiri Gönderdi

10 Şubat 2018
  • Deniz PekerDeniz Peker

Hindistan vergi otoriteleri, kripto para yatırımlarından elde edilen kazançların vergiye tabi olduğunu ve bu yükümlülüğü yerine getirmeyenleri araştırdıklarını bildirdi.

Bu hafta salı günü düzenlenen bir etkinlikte, Hindistan Vergi Dairesi (CBDT) Başkanı Sushil Chandra, kripto para yatırımlarını gelir vergisi beyannamesine dahil etmeyen vatandaşlara yaklaşık 100.000 bildirim gönderdiklerini açıkladı.

Ülke çapında yapılan bir araştırmada, ülkedeki kripto para piyasasının 3.5 milyar dolara ulaştığı öğrenildi. Bunun üzerine Hindistan Vergi Dairesi, yatırımcıların vergiye tabii tutulması gerektiğini belirten raporu onaylamak için bu bildiriyi yayımladı.

Chandra uyarıların, kripto para yatırımcılarına yükümlülüklerini ve kanuni yaptırımları hatırlatmak amacıyla ülke çapında gönderildiğini belirtti.

Chandra :

Yatırım yaptıktan sonra elde edilen gelirin vergiye tabi tutulduğunu düşünmeyenlere ve bunu gelir olarak belirtmeyenlere, yaptıkları işlemin vergiye tabi olduğunu hatırlatmak için bu bildirileri yayımlıyoruz.

Chandra, “kaç kişi düzenli katılımcı, kaç kişi kendini kayıt etti ve  kaç tane ticaret/işlem yapıldı” gibi sorularla, yatırımcılar ve borsalar hakkında bilgi toplamak amacıyla Vergi Dairesinin çeşitli araştırmalar yaptığını belirtti.

Anket sonuçları, yatırımcıların, kripto para yatırımlarını dürüst bir şekilde bildirmediğini de ortaya koydu.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.