reklamı kapat
  • BTC  :  35.911,53 ₺
  • ETH  :  2.214,75 ₺
  • BCH  :  3.832,06 ₺
  • XRP  :  2,16 ₺
  • NGC  :  2,15 ₺
  • BTC 35.911,53
  • ETH 2.214,75
  • BCH 3.832,06

 “Bitcoin Anksiyete Hattı” Hizmetinizde!

10 Şubat 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Moskova merkezli Blockchain Fund, aşağı yönlü fiyat hareketleriyle birlikte psikolojisi bozulan kripto para yatırımcılarına yönelik geliştirdiği “bitcoin anksiyete hattı”nı hizmete soktu.

Şirketin faaliyeti, Life.ru’nun haberine göre bu hafta başı başladı ve şirket kendini kötü hisseden yatırımcılardan gelen çağrıları kabul etmeye başladı. Bu girişim, aslında Blockchain Fund’ın benimsediği iş modeliyle bağdaşmıyor. Blockchain Fund’ın en büyük işlevi müşteriler adına kripto para satın almak ve depolamak.

Bitcoin’in 20 bine merdiven dayaması piyasaya birçok yatırımcı kazandırdı. Fiyatın kısa sürede kademe kademe azalması ise yeni yatırımcıları derin düşüncelere ve çaresizliğe sevketti. Geçtiğimiz günlerde 6 bin dolar seviyesine inen fiyat kıpırdanarak 8 – 9 bin bandına gelse de birçok yatırımcı büyük kayıplar yaşadı.

Blockchain Fund’ın acil yardım hattı ücretsiz bir şekilde hizmet veriyor. Bununla birlikte şirket finansal kaygılarıyla baş etmede daha geniş kapsamlı yardıma ihtiyaç duyan kişiler için ücretli danışma hizmeti veriyor.

Hatta gelen çağrıları cevaplayan psikolog Elena Pikhovkina:

“İlk olarak insanlarla kaynaşmam, onların hikayelerini dinlemem ve daha  sonrasında da nasıl sakın kalabilecekleri ve toparlanabileceklerini onlara izah etmem gerekiyor. Bu, insanların aptalca bir şey yapmaması için oldukça önemli.”

Pikhovkina, ruble 2014’te euro ve dolara karşı çakıldığında Rus yatırımcıların benzer bir ruh hali içine girdiğini hatırlatıyor. Öte yandan Pikhovkina’nın “salakça bir şey” sözü ile kripto para kaynaklı intiharları ima ettiğini söylemek mümkün.

Fiyatın düşüşü sonucu depresyona giren birçok kişi intihar ederek hayatına son vermişti. Bununla birlikte kripto para camiası fiyatın yüksek dalgalanma yaşadığı dönemlerde gerçekleşebilecek intiharların önüne geçmek için oldukça sıkı bir şekilde çalışıyor ve sorunlu kişilere yardımcı oluyor. Örneğin Reddit’te ücretsiz hizmet veren ABD’li bir yardım hattının paylaşıldığı post, bitcoin subreddit’inin geçen ay en çok oy alan postu olmuştu. Bitcoin anksiyete hattıyla intihar vakalarının büyük oranda azaltılması amaçlanıyor.

Kaynak: CCN.com
loading...