X


Hindistan 2018’i Kötü Haberlerle Kapatıyor

Hindistan'daki kripto para ekosistemi çok uzun süredir hükümetin karışık sinyalleriyle başt etmeye çalışıyor...
17:00
31 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hindistan’ın yıpranmış kripto para ekosistemi yakın zamanda yasal düzenlemeler bekliyordu. Ancak kripto paraların beklediği yasal netlik kısa sürede gerçekleşmeyecek gibi görünüyor.

Hindistan hükümeti, kripto paraları düzenlemek ve yasal statü yaratmak konusunda acelesinin olmadığını geçtiğimiz hafta parlamentoya bildirdi.

Hindistan Maliye Bakanı Pon Radhakrishnan 28 Aralık’ta alt meclis Lok Sabha’da, “Global olarak kabul edilebilir bir çözüm bulunmadığı için ve teknik olarak uygulanabilir çözümler oluşturulamadığı için bölümümüz konuyu dikkatli bir şekilde takip ediyor. Açıkça tavsiyelerde bulunabileceğimiz bir zaman çizelgesi belirtmemiz zor görünüyor.” açıklamasını yaptı.

Bunun yanında Narendra Modi hükümeti, kripto para yatırımcılarına ve kripto para borsalarına soluklanacak bir ortam yaratmak konusunda çok da hevesli değil.

Hükümet Kasım 2017’de kripto para birimleri hakkında çalışacak bir komite kurmuştu. Kurulan komitenin bu ay Bitcoin ve diğer kripto paralara ilişkin bir taslak rapor sunması bekleniyordu. Raporda yer alan konuların ise Ocak 2019’da yapılacak bir toplantıda tartışılması bekleniyordu.

Netlik yok

Hindistan’daki kripto para endüstrisi yatırımcıları bir nebze de olsa piyasadan uzak tutan düzenlemelerin pişmanlığını yaşıyor. Ayrıca hükümetten gelen karışık sinyaller de işleri daha da kötüleştiriyor.

Örneğin Ekim ayında yapılan bir açıklamada, Hindistan’da kripto para birimlerinin kullanımının yasaklanması istendiği belirtildi. Ancak Kasım ayında sunulan yasal belgeler hükümetin hala bir yasak ya da düzenleme ikilemi arasında olduğunu ortaya koydu.

Tüm bunların yanında Hindistan’ın kripto para ekosistemi hala 2019 yılından çok şey bekliyor. Ancak bu bekleyiş uzun sürecek gibi görünüyor…

Kaynak: Qz

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar