X


Bitcoin Geliştirme Firması 1.25 Milyon Dolarlık Teklifi Reddetti

Lightning Network geliştirme firması Roger Ver'in 1.25 milyon dolarlık teklifini reddetti.
18:00
31 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Roger Ver Lightning Network geliştirme şirketi OpenNode’a Bitcoin Cash üzerinde çalışması için 1.25 milyon dolar teklif etti. Open Node teklifi geri çevirdi ve daha özgür bir finansal sistem için Bitcoin’i tercih ettiğini açıkladı.

Roger Ver Bitcoin’in ölçeklendirme sınırlarını eleştirdiği bir konuşmasında Bitcoin’i zincir dışı ölçeklendirmenin 10 milyar insan için 100 yıl alabileceğini ifade etti. Ancak Ver Bitcoin Cash ağındaki ölçeklendirmelerin sadece 40 yıl alacağını belirtti.

OpenNode iş yerleri için ödeme desteği sağlayıcısı geliştiren bir yazılım firması. Firmanın amacı satıcılar için Lightning Network yüklemelerini hızlandırmak. Lightning Network bir seri akıllı sözleşmelerden oluşuyor ve Bitcoin ağının yorulmasına gerek kalamadan, anında ve düşük maliyette para transferi sağlayabiliyor.

Şirket daha önceden Tim Draper’dan 1.25 milyon dolar yatırım almıştı. Roger Ver konuşmasında şunları dile getirdi:

Yatırım olarak Tim Draper’ın karşısında yer almak istemiyorum. Tim Draper dünyadaki en akıllı yatırımcılardan biri. Ancak Tim’in bu konuda işin matematiğine baktığını düşünmüyorum. Gerçekten o kadar uzun süre bekleyecek mi? Lightning Network Bitcoin Cash sisteminde Bitcoin’de olduğundan çok daha etkili çalışabilir.

Roger Ver’in bahsettiği “matematik” Lightning Network’ün dünya çapında ölçeklendirmeye ne kadar zamanda ulaşabileceğine dair bir araştırmanın yer aldığı video. Ver verilere bakılırsa Bitcoin Cash’in daha kısa sürede ölçeklenebileceğini iddia ediyor. Ancak Ver’ün analizinde ıskalanan bazı noktalar var. Varsayımında göre Bitcoin ve Bitcoin Cash’in yazılım güncellemeleri ve Lightning Network’ün gelişmeleri göz önünde bulundurmuyor. Son zamanlarda Lightning Network geliştirmelerinin hız kazandığı biliniyor.

Bitcoin ve Bitcoin Cash savaşı

Bitcoin topluluğu Bitcoin Cash girişimcilerini uzun zamandır “orijinal Bitcoin” olma iddiası üzerinden eleştiriyor. Bildiğiniz gibi Bitcoin.com ve Twitter’da @Bitcoin Bitcoin Cash’e ait. BTC topluluğu BCH’nin yanlış yönlendirmelerde bulunduğunu ifade ediyor. Diğer yandan BCH destekçileri “gerçek” Bitcoin’in BCH olduğunu ve Satoshi’nin vizyonuna daha uygun olduğunu söylüyor. Öyle görünüyor ki OpenNode Bitcoin tarafını seçti. Bitcoin destekçileri Bitcoin’in dünya çapında ölçeklenebileceğinden ve yaygın kullanılan bir ödeme seçeneği olabileceğinden şüphe duymuyor.

Kaynak: Cryptoslate

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar