X


Herkes Bu Token’ı Konuşuyor: UniSwap (UNI) Neden Yükseliyor?

UNI yükselişinin arkasında 3 temel neden var.
12:41
28 Ocak 2021

2020 yılından bu yana merkezsiz finans (deFi) alanında en çok dikkat çeken projelerden biri UniSwap oldu ve piyasa erken harekete geçmenin avantajlarını yaşıyor.

UNI Token Fiyat

2020’nin sonlarında, 400 UNI token’ı, daha önce zirvede platformda likidite sağlayan tüm cüzdan adreslerine dağıtıldı ve doğaçlama airdrop değeri 3.500 dolar seviyesindeydi.

2020 Ekim ayının sonlarına doğru DeFi piyasasında keskin satış hareketleri yaşandı ve bu da UNI fiyatının uzun süre boyunca 4 doların altında sabitlenmesine sebep oldu. Ancak 2021’in başından bu yana UNI token’ı yüzde 335 arttı ve 27 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 15,35 dolara ulaştı.

UNI fiyatının bu denli artmasını sağlayan üç etken olduğu düşünülüyor: Platformda işlem gören günlük hacimdeki artış, platformun kilitlenen toplam değerindeki artış ve Uniswap v3 lansmanı yaklaşırken yönetişim özelliklerinin kullanıma sunulması.

Kilitli Toplam Değer

Bir DeFi protokolünün kilitli toplam değerinin (TVL) izlenmesi, projenin kabul gördüğünün ve topluluğun projeye ne kadar dahil olduğunun görülmesi için önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Yükselen bir TVL, platform kullanıcılarının ödül kazanmak için fonlarını yatıracak kadar platforma güvendiğini ve tipik olarak likidite havuzlarının sektördeki diğer borsalardan daha rekabetçi olduğu anlamına geliyor.

Uniswap platformu kısa süre önce 24 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek TVL’si olan 3,16 milyar dolara imza attı. Bu da UNI token’ındaki artışlarla desteklendi.

UniSwap İşlem Hacmi ve V3

UNI’nin son dönemdeki yükselişinin ikinci etkenlerinden birinin de borsadaki işlem hacmindeki keskin artış olduğu düşünülüyor. Uniswap’ten alınan veriler, DEX’in günlük hacminin 2021’in başından bu yana sürekli olarak 400 milyon doların üzerinde olduğunu ve 11 Ocak’ta metriğin 1,3 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor. Öte yandan bu hacim seviyesi şu anda Uniswap’i en iyi merkezi borsalarla rekabete sokuyor. UniSwap ile ilgili detaylı bilgilere “Uniswap Nedir Nasıl Kullanılır?” metnimizden ulaşabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Uniswap v3.0’ın piyasaya sürülecek olması ve bu süreçte topluluğun kararlara dahil edilmesi de UNI token’ın yükseliş etkenleri arasında yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar