Uniswap Nedir Nasıl Kullanılır?

Uniswap, otomatik bir likidite protokolüdür.
10:15
24 Eylül 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Uniswap, merkezsiz bir finansal alt yapı ve Ethereum’da ERC-20 token işlemleri için bir protokoldür. Uniswap güvenilir işlem aracılarını ortadan kaldırarak kullanıcılarına hızlı ve verimli işlem yapma olanağı tanıyor. Buna ek olarak Uniswap, GPL kapsamında lisanslanan açık kaynaklı bir yazılım olarak da tanımlanıyor.

“Uniswap Coinmarketcap, Uniswap token, Uniswap coin almak, UNI coin Binance, UNI Coin nereden alınır, UNI Coin, UNI” gibi konuları merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Uniswap Nedir?

Uniswap, otomatik bir likidite protokolüdür. Pratik anlamda bu terim, likidite havuzları ve birbiriyle uyumlu ilgili piyasalar oluşturmak için standart bir yol tanımlayan şablon akıllı sözleşmeler olduğu anlamına geliyor. Dolayısıyla yatırım ve işlem yapmak için hiçbir emir defteri, hiçbir merkezi taraf ve hiçbir merkezi yönetici bulunmuyor. Her havuz, token alışverişine ve likiditeye imkan tanıyan çeşitli fonksiyonlara sahip akıllı sözleşmelerle tanımlanıyor.

Öte yandan Uniswap, Ethereum ekosistemindeki herhangi bir ERC-20 token’ı ile uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Dolayısıyla kullanıcılar çeşitli adımları takp ederekn kendi token’larının da Uniswap’te yer almasını sağlayabiliyor. Ancak Uniswap bu konuda herhangi bir garanti ya da süre vermiyor.

Bunların yanı sıra Uniswap sayesinde kullanıcılar işlemlerini direk olarak kendi cüzdanlarından gerçekleştirebiliyor. Aslında Uniswap’in merkezi borsalardan en büyük farkı da burada ortaya çıkıyor. Merkezi borsalarda token’ların öncelikle borsaya aktarılması sonra işlem yapılması ve ardından token’ların yeniden cüzdana çekilmesi gerekiyor.

Bunlarla birlikte UNI’ye olan ilginin büyük olmasının sebeplerinden birinin, Uniswap protokolünün düzenlediği bir airdrop ile platform kullanıcılarına 400 UNI dağıtmasında yattığı görülüyor. Platform, UNI coin’i piyasaya sürdükten sonra 1 Eylül 2020’den önce Uniswap’i kullanan tüm kullanıcılara 400’er adet UNI dağıttı. Bu sayede fiyat 8 doların üzerine çıktığında kullanıcılar 3.000 dolardan fazla hediye kazanmış oldu.

Uniswap Nasıl Kullanılır?

Aslında Uniswap kullanırken her zaman ve her bağlantıda olduğu gibi websitesinin gerçek olup olmadığı kontrol edilmeli. Uniswap kullanabilmek için kullanıcıların mutlaka Metamask gibi bir cüzdanlarının bulunması gerekiyor. Sonrasında kullanıcılar Uniswap’te kullanmak istedikleri miktarda Ethereum’u (ETH) cüzdanlarına göndererek işlemlerine devam ediyor.

Bu adımların ardından cüzdanın Uniswap’e bağlanması ile platformun kullanımına başlanabiliyor. Sonrasında kullanıcılar platformda ekli olan token’larla ilerleyebilecekleri gibi Etherscan’de olan ve Uniswap’te olmayan herhangi bir token’ı ekleyerek de devam edebiliyor.

UNI Coin Nedir?

UNI coin, Uniswap protokolünün çok yeni olan yönetişim token’ıdır. “Uniswap coin almak, UNI coin Binance, UNI Coin nereden alınır” gibi konuları ve UNI token’ı daha net anlamak için güncel rakamsal verilere bakmakta fayda olacaktır.

Uniswap CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada 4,79 dolardan işlem görüyor ve 463.940.174 USD işlem hacmi ile en büyük 36. kripto para birimi konumunda yer alıyor. Ayrıca çok yeni olmasına rağmen 18 Eylül 2020’de 8,39 dolar ile en yüksek seviyeyi gören UNI coin’in 17 Eylül’de de 1,09 dolar ile en düşük seviyeyi gördüğü belirtiliyor.

Uniswap, UNI token’ı piyasaya sürdüğünde platform kullanıcılarına 400’er adet UNI dağıttı ve bu token’ların da etkisiyle şu anda dolaşımda 96.866.285 UNI bulunuyor. Bu rakamın toplamda 1.000.000.000 UNI’ye ulaşacağını belirtmekte de fayda var.

Uniswap Coin Alma

Uniswap token’ı dünyanın işlem hacmi bakımından en büyük kripto para işlem platformu Binance ile hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar