X

Bitcoin ve Dolar İlişkisi BTC’yi Nereye Götürecek?

Bitcoin ve dolar ilişkisi bozulursa BTC yükselişe geçer mi?
09:37
24 Eylül 2020

Son zamanlarda kripto para piyasasında sıklıkla dolar ve Bitcoin arasındaki ilişkiden bahsediliyor. Çünkü doların güç kazanması Bitcoin’in olumsuz etkilenmesine ve düşüşler yaşamasına sebep oldu. Aslında bu ters korelasyon ilk defa yaşanmıyor. Mart ayındaki çöküş öncesinde de dolar güç kazanmış ve Bitcoin aynı Altın ve hisse senetlerinde olduğu gibi düşüşe geçmişti. Sonrasında doların en çok güç kaybettiği ve deyim yerindeyse dibi gördüğü Ağustos ayında Bitcoin’in oldukça yüksek seviyeleri gördüğüne şahit olduk.

Bitcoin ve Dolar İlişkisi

Ancak bazı analistler Bitcoin (BTC) ve dolar arasındaki bağlantının yavaş yavaş bozulduğunu düşünüyor. Bu sebeple de dolar artışı devam etse de Bitcoin’in boğa koşusunun yakın zamanda başlayacağı düşünülüyor.

Piyasanın popüler analistlerinden “CryptoAmsterdam” paylaştığı bir grafik ile dolar yükselişe geçer geçmez Bitcoin düşüşe başlamadığı için ters korelasyonun bozulmaya başladığını ve BTC’nin parabolik bir harekete hazırlandığını ifade etti. Dolayısıyla analist, doların artarken Bitcoin’in güç kaybetmemesini en son 2017 rallisinde gördüğümüzü ve bu sebeple de bir rallinin çok yakında olduğunu dile getiriyor.

Dolar Düşüşe Geçer Mi?

Ancak bazı isimler doların yeniden düşüşe geçeceğini düşünüyor. Dolayısıyla CryptoAmsterdam’ın bu tezinin haklı olduğuna inanmıyorlar. Ancak böyle bir durumda da ters korelasyonun devam etmesi durumunda yine Bitcoin için artış sinyalleri olabileceği anlaşılıyor.

Son zamanlarda, özellikle salgın sonrasında Bitcoin tahminlerinde fikir birliğine varılamıyor. Çünkü BTC tahminlerin ötesinde fiyat hareketleri sergiliyor. Ancak analistler kısa vadedeki düşüşlere rağmen hala orta ve uzun vadeli görünümün parlak olduğunu düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar