X

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP): İnişler, Çıkışlar, Tahminler

Piyasa yine kırmızı. Ancak BTC artarsa altcoin’lerin de artacağı düşünülüyor. Dolayısıyla tüm gözler BTC’de.
07:34
24 Eylül 2020

Bitcoin ve kripto para birimlerindeki belirsizlik devam ederken günün düşüşle açıldığını görüyoruz. Bu noktada önemli olan ise Bitcoin son zamanlarda düşüşlerin ardından görülen artışlarla hemen hemen aynı fiyat noktasına geri dönüp kayıpları telafi ederken, altcoin’ler aynı performansı sergileyemiyor.

Altcoin’ler Bitcoin’den çok daha fazla düşüyor, ancak yükselişlerde aynı performansı gösterip eski rakamları göremiyor. Dolayısıyla altcoin yatırımcılarının Bitcoin (BTC) yatırımcılarına göre biraz daha tedirgin oldukları görülüyor.

Bitcoin Fiyatı

Yazının yayına hazırlandığı sırada 10.307 dolardan işlem gören lider kripto para birimi dün gece 10.136 dolara kadar geriledi. Özellikle 21 Eylül’de yaşanan düşüşün ardından belli bir aralıkta ilerleyen BTC’nin şu anda 10.500 doların üzerine çıkması ve buradan yukarı yönlü ilerlemesi umut ediliyor. Çünkü Bitcoin son günlerde 10.100 dolar ile 10.500 dolar aralığında fiyat hareketleri çiziyor ve analistler Bitcoin’in artık yukarı yönlü bir hamle yapması gerektiğini düşünüyor.

Örneğin; Bloomberg analisti Mike McGlone, Bitcoin’de hashrate rekoru kırıldığı için ve aktif Bitcoin adreslerinin 30 günlük ortalamasında yükseliş görüldüğü için fiyatın 15.000 dolar için hazır olduğunu düşünüyor. Ayrıca madencilik ödülü yarılanması sonrasında da artık herkesin değişikliğe alıştığı ve boğa koşusu için piyasanın kendisini hazırladığı düşünülüyor.

Ethereum ve Ripple Fiyatı

Aslında altcoin’lerin birçoğu özellikle de DeFi token’ları 2020 başından bu yana muhteşem performanslar sergiledi. Ancak son zamanlarda altcoin piyasasında bir düşüş trendinin hakim olduğu görülüyor. Analistler bu düzeltmenin kaçınılmaz olduğunu her fırsatta dile getiriyordu. Bu sebeple düşüşler çok da şaşırtmadı.

Bununla birlikte 2020 yılında Bitcoin’den daha iyi performans sergileyen Ethereum’da da düşüşler var ve Ethereum’da (ETH) yükseliş ne kadar güçlü gerçekleştiyse düşüş de o kadar güçlü yaşanıyor. Piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan ETH, Eylül başında 480 dolara kadar yükselmişti. Ancak yazının yayına hazırlandığı sırada 325 dolardan işlem gören Ethereum’un 150 doların üzerinde bir kaybı olduğu görülüyor.

Analistler ise her ne kadar ETH 2.0 güncellemesinden umutlu olsalar da BTC düşüşü devam ederse fiyatın 200 dolar bandına gerileyebileceğinden endişe duyuyor.

Öte yandan piyasanın en çok konuşulan kripto paralarından olan Ripple’ında (XRP) görünümü ETH’dan çok farklı değil. Özellikle Eylül başında XRP’nin çok önemli bir seviye olan 0,30 doları geçmesi ve aynı ETH gibi sonrasında düşüşe geçmesi Bitcoin fiyatının altcoin’ler üzerinde aynı etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Ripple yazının yayına hazırlandığı sırada 0,2237 dolardan işlem görüyor ve XRP yatırımcıları artık kripto para biriminin yükselişe geçmesini gergin bir şekilde bekliyor. Eğer analistlerin düşünceleri gerçekleşir ve Bitcoin artışa geçerse altcoin’ler de çok büyük bir olasılıkla BTC’yi takip edecek. BTC’nin ise öncelikle 10.500 ve ardından 11.000 doları geçmesinin boğa koşunun ilk koşulu olduğu düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar