reklamı kapat

Hacklenen Borsa Coincheck’ten Rahatlatan Açıklama

11 Şubat 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Japonya merkezli bir kripto para borsası olan ve platformuna sızılan Coincheck geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, kullanıcılarının hesaplarından yerel para birimlerini çekmeye başlayabileceklerini duyurdu. Buna göre kullanıcıların önümüzdeki hafta içerisinde hesaplarından Japon yeni çekebilmeleri planlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde büyük bir bilgisayar korsanlığı faaliyetine kurban giden şirketin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hâlihazırda müşterilerin sahip oldukları Japon yenleri, müşterilere ait finansal kurum hesaplarında güvence altına alındı. Bir sonraki adım olarak para çekme işlemleriyle ilgili çalışmaları sürdürerek 13 Şubat 2018 tarihinde bu işlemlere yeniden olanak sağlayacağız.”

Asya kıtasının en büyük borsalarından birisi olan Coincheck platformunda fonları bulunan ve bu fonlara erişemeyen kullanıcıların, bu haberler üzerine derin bir nefes aldıkları söylenebilir. Öte yandan Coincheck borsasına karşı yapılan bu bilgisayar korsanlığı faaliyetinin, kripto para tarihindeki en büyük saldırılardan birisi olabileceği iddia ediliyor.

26 Ocak 2018 tarihinde aniden hizmet vermeyi durduran Coincheck borsası konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenlemişti. Coincheck bu toplantıda, dijital cüzdanlarında bulunan 500 milyon NEM token’in platforma sızmayı başaran bir korsan tarafından ele geçirildiğini kabul etmişti. 500 milyon NEM token bu olayın gerçekleştiği sırada 533 milyon dolar civarında bir değere sahipti.

Bu saldırının ardından şirket, NEM tokenlerini kaybeden kullanıcılarına geri ödeme yapacağını bildirdi. Söz niteliği taşıyan bu açıklamalar, ülkede bir finansal denetçi olarak faaliyet gösteren Finansal Hizmetler Dairesi tarafından yakından takip ediliyor.

Ayrıca Finansal Hizmetler Dairesi borsaya, saldırıya neden olan güvenlik zafiyetini gözden geçirmesi gerektiğini de bildirdi ve sorunun çözümüne ilişkin önerilen geliştirmelerle ilgili hazırlanacak bir raporu borsadan talep etti.

Denetçi kuruluş Coincheck platformunda yaşanan bu durum ile ilgili olarak şu ifadeleri kaydetti:

“Sistemde bulunan risklerin uygun olmayacak bir şekilde yönetilmesi Coincheck borsasında normal bir faaliyet haline gelmiştir.”

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER