reklamı kapat

Google’ın Kurucusu Sergey Brin Ethereum Madenciliği Yaptığını Açıkladı

10 Temmuz 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Google ve Google’a bağlı şirketlerin tek bir çatı altında toplandığı Alphabet’in başkanı Sergey Brin, Fas’ta devam eden Blockchain Summit’e katıldı.

Son dakika sürprizi olarak bir anda etkinlikte beliren Sergey Brin, 10 yaşındaki oğluyla birlikte Ethereum madenciliği yaptıklarını kaydetti. Brin ayrıca, zero-knowledge proofs (sır vermeyen kanıt) algoritması hakkında “gerçekten akıl almaz” yorumunu yaptı. Zero-knowledge proofs, bilgiyi bir başkasıyla paylaşmadan bildiğinizi kanıtlamaya yarayan bir şifreleme algoritması. Bu teknolojiyi kullanan Zcash ve benzeri kripto paralar işlemlerini anonim bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Etkinliğe Lightning Labs CEO’su Elizabeth Stark ile MIT’den Neha Narulo da katıldı. Elizabeth Stark, Lightning Network (Yıldırım Ağı) ve merkezi borsalar hakkında şunları kaydetti:

Lightning Network, insanların Blockchain ağında yüksek hacimli işlemler yapmasına olanak sağlıyor. Bu gerçekten harika. LN beni birçok şeyden daha fazla heyecanlandırıyor.

Her yıl yatırımcılara yönelik açık mektup yayımlayan Brin’ın bu yılki açık mektubu geçtiğimiz nisan ayında yayımlandı. Mektupta programlama dünyasında bir patlamanın yaşandığını belirten Brin, bu patlamayı teknolojik rönesansa benzetmişti.

Elbette bu patlamaya neden olan birçok faktör var, ancak bunlardan ilki Moore Yasası. İkincisi ise Ethereum gibi kripto paralarla birlikte GPU dostu proof-of-work algoritmalarına artan talep.

Sergey Brin kripto paralara büyük bir hayranlık duyuyor. Buna rağmen Brin’ın kurucuları arasında olduğu Google geçtiğimiz mart ayında kripto paralarla ilgili reklamları yasaklama kararı almıştı. Ancak Google gibi kripto paralara yönelik reklamları yasaklayan sosyal medya devi Facebook temmuz ayının henüz ilk günlerinde geri adım atmış; daha sonra Evan Cheng’i şirketin Blockchain baş mühendisliğine atamıştı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.