reklamı kapat

“Hükümet Müdahaleleri Bitcoin’in Sonunu Getirecek”

10 Temmuz 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Amerikalı üç büyük ekonomist 9 Temmuz’da Financial News ile yaptıkları bir röportajda Bitcoin’in hayatta kalma şansıyla ilgili negatif yorumda bulundu.

Joseph Stiglitz, Kenneth Rogoff ve Nouriel Roubini, Bitcon’in bir para birimi olarak başarısız olacağını savunuyor. Bu başarısızlığı da kripto paranın içsel değerinin olmayışına ve fiyat değişikliklerinin çok olmasına bağlıyorlar.

Columbia Üniversitesi’nde profesörlük yapan Stiglitz, “şeffaf bankacılık sistemi” fikriyle çelişen Bitcoin’in anonim olma yönünü eleştiriyor. Nobel ödüllü ekonomist, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin hiçbir hükümetin izin vermeyeceği yasa dışı faaliyetlere izin verdiğini öne sürüyor. Stiglitz’e göre küresel mali düzenleyiciler kripto para piyasası henüz daha çok küçük olduğu için sıkı düzenlemeler yapmıyor. Piyasa büyüdüğü zaman gelecek düzenlemeler hakkında Stiglitz şöyle konuşuyor:

Kripto para piyasası yeterince büyüdüğü zaman düzenleyiciler ‘balyoz’ ağırlığında düzenlemeler yapmaktan kaçınmayacak.

Harvard Üniversitesi profesörü Rogoff ise Bitcoin hakkındaki olumsuz görüşlerini yineledi. Uluslararası Para Fonu (IMF) baş ekonomistine göre, en iyi kripto para biriminin değeri 100 dolar olmalı. Aynı zamanda profesyonel satranç oyuncusu olan Rogoff, hükümetlerin kripto para piyasasında yer almaya başlamasıyla beraber anonim işlemlerin daha sıkı düzenlemelere tabii tutulacağını belirtiyor.

“Dr. Doom” olarak bilinen ve 2008 mali krizini tahmin eden NYU ekonomisti Roubini’ye göre de Bitcoin paranın hiçbir özelliğini taşımıyor. Roubini aynı zamanda Bitcoin’in volatilitesini de eleştirerek, “Bir gün %20 artan, ertesi gün %20 düşen bir varlığın istikrarlı bir değer deposu olduğunu söyleyemezsiniz.” yorumunu yapıyor.

Öte yandan Stiglitz’e göre bazı hükümetler için Bitcoin bugünkü hacmiyle geleneksel finans sistemini tehdit etmiyor. Kore Merkez Bankası da dün yaptığı açıklamayla adeta Stiglitz’in bu düşüncesini destekliyor. Bankaya göre, diğer sermaye piyasalarının hacimleri göz önünde bulundurulduğunda kripto para piyasası şu an için mevcut sistemi tehdit etmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.