X


Gelen Yüzlerce Şikayete SPK’dan Yanıt: “Kripto Paralarla İlgili Defalarca Uyardık”

SPK'dan kripto para açıklaması!
17:09
2 Mayıs 2021

Kripto para sektörü Türkiye’de hala tam olarak regüle edilmiyor ve bu durum birçok yatırımcının mağduriyetinin artmasına neden oluyor. Thodex ile VeBitcoin gibi kripto para borsalarının da son dönemde büyük mağduriyetlere yol açması ile birlikte yetkililere tam olarak şikayet yağdı ve konu hakkında açıklama yapılmak zorunda kalındı.

SPK’dan Kripto Para Açıklaması

Önder Yılmaz tarafından derlenen haberin detaylarına göre, Thodex kripto para borsası ile başlayan ancak başka olaylarla da devam eden bilinmezlik ile endişe, yatırımcıların soluğu TBMM Dilekçe Komisyonu’nda almasına yol açtı. TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesine yüzlerce şikayet yağdığı belirtilirken Komisyon konu hakkında ilgili mercinin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) olduğunu vurguladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

SPK ise konu hakkında yaptığı açıklamada ve aktardığı yanıtta, kripto para sektörünün kendi yetki alanında kalmadığına dikkat çekti. Daha önce kripto para sektörüne yönelik onlarca uyarıda bulunduklarını ifade eden SPK yetkilileri, buna rağmen yatırımcıların kendi kararlarını aldıklarını da belirtti.

Kripto Paralar Yasal Dayanağa Sahip Değil

SPK ilgili cevabında kripto paraların şu an Türkiye içerisinde yasal dayanağa sahip olmadığını belirterek yatırımcıların yaşayabilecekleri sıkıntılar karşısında yalnız kalabileceklerine vurgu yaptıklarını ifade etti ve ekledi:

“Bunlarla işlem yapan kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları ve kripto paralar ile ilgili işlem yaptıklarında olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları konusunda vatandaşlarımız uyarılmıştır.”

Özel Kripto Para Ekibi Kuruldu

Buna rağmen kısa süre önce yaşanan olumsuz olaylar sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından özel bir kripto para ekibi kurulması için talimat verildiği de ortaya çıktı. Bakanlık liderliğinde başlatılan çalışmaya Merkez Bankası, BDDK, SPK ve TMSF gibi önemli regülatörlerin çalışanlarının katıldığı belirtiliyor. Bu da aslında diğer ülkelerdeki gibi ortak bir komisyon kurulacağını gösteriyor.

Türkiye’de henüz resmi bir taban olmasa da son zamanlarda TCMB ve MASAK tarafından yayınlanan yönetmelikler ile atılan adımlar, buna çok yakında kavuşulacağını göstermekte. SPK’nın ise gelen onca şikayet sonrasında sadece daha önceki uyarılarını ön plana sokması yatırımcıların çaresizliğini daha da arttırıp, dolandırıcıların vites arttırmasını sağlayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar