reklamı kapat

“Gelecekte Küresel Bir Kripto Para Birimi Olacak”

9 Mayıs 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Eski Goldman Sachs başkanı ve Trump’ın eski ekonomi danışmanı Gary Cohn, gelecekte küresel bir kripto para birimi olacağına inanıyor. Ancak bunun Bitcoin değil daha anlaşılır bir kripto para birimi olacağını ifade ediyor.

Bitcoin madenciliğinde, madencilerin bilgisayarları, çeşitli problemleri çözerek blok ödüllerini kazanmaya çalışır. Bunun için de çok fazla enerji kullanılır. Madencilik için günlük 56 milyon kWh enerji harcandığı ve bunun 6,7 milyon dolara tekabül ettiği tahmin ediliyor. Gary Cohn CNBC’ye verdiği röportajda, “Tüm dünya bu konuyu anladığı zaman küresel bir kripto para birimi ortaya çıkacak. Ancak bunun madencilik ve elektrik maliyetleri gibi şeylere bağlı olmayacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Cohn konuşmasında, büyük bir Bitcoin savunucusu olmadığını ama Blockchain’e inandığını belirtti. Geleceğin kripto para biriminin de muhtemelen bir Blockchain teknolojisine dayanacağını belirterek şu şekilde devam etti:

Küresel kripto paranın nasıl ortaya çıktığı, nasıl hareket ettiği ve insanların bunu nasıl kullanabileceği Bitcoin’e kıyasla çok daha kolay ve anlaşılır olacak.

Goldman Sachs’in kripto para piyasasına girmesi ile ilgili soruları ise Cohn, “Goldman Sachs hissedarları, çıkarlarına en uygun şekilde hareket etmeli.” şeklinde cevapladı ve şirkette herhangi bir hissesi olmadığını ekledi.

Cohn Bloomberg’e yaptığı açıklamada ise, Trump yönetiminden ayrılmasının ardından dijitalleştirilmiş bir dünyada düzenlenmiş bir banka yönetmeyi düşündüğünü, “Şirket kurmak gibi düşüncelerim var. Bankacılıktan edindiğim bilgileri kullanarak bir oyun oynamak ilginç olabilir.” sözleriyle açıkladı.

Bunun yanında eski bir Goldman Sachs yöneticisi olan Mike Novogratz da şu anda kendi kripto para bankası Galaxy Digital’i yönetiyor. Nisan ayında eski Goldman Sachs çalışanlarından biri Galaxy Digital’da COO olarak çalışmaya başlamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.