reklamı kapat

Gary Shilling Bitcoin’e Neden Yatırım Yapmadığını Açıkladı

Gary Shilling her fırsatta Bitcoin'i eleştirmeye devam ediyor.
20:00
6 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Ünlü yatırımcı Gary Shilling Business Insider’a konuştu ve Bitcoin’in bir kara kutu olduğunu söyledi. Bu yüzden lider kripto paraya yatırım yapmayacağını, şeffaf olmayan şeylere yatırım yapmayı tercih etmediğini dile getirdi.

Röportajında Shilling bir yatırımcı arkadaşının Bitcoin’den yüksek miktarda gelir elde ettiğini ifade etti. Bu arkadaşına Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’yu soran Shilling, Nakamoto hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamayınca şaşkınlığa uğramış.

Satoshi Nakamoto adında bir kişi ya da ekibin 10 önce Bitcoin whitepaper’ını e-posta yoluyla paylaştığı biliniyor. Konu hakkında birçok araştırma yapıldı ve neredeyse hepsi farklı isimlerden bahsediyordu. Shilling bu yüzden kripto paraları tarihin en büyük balonlarından South Sea balonuna benzetiyor. Balonun tanımlandığı Charles Mackay tarafından yazılan kitapta balondan “Biri kağıda bir şeyler yazıyor ve buna mükemmel buluş diyor. Üstelik harika yatırım olduğunu söylüyor ancak başka detay vermiyor” ifadeleriyle söz edildi. Shilling bu işten kimliğin bilinmemesi sayesinde kolay sıyrılmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Shilling’in eleştirilerini daha önce de sizinle paylaşmıştık, ünlü analist Bitcoin’in büyük bir ponzi şeması olduğunu iddia etti. CNBC’ye yaptığı konuşmada Bitcoin’in bir para birimi olarak başarısız olduğunu savundu.

Shilling geçmişte duraklama ve krizleri önceden tahmin edebilmiş nadir analistlerden bir tanesi. Ancak tahmin ettiği ve tutarlı olduğu konular oldukça eskide kaldı. Geleneksel finansın içinde yetişen ve yeniliklere oldukça kapalı olan analistlerin sıklıkla yanıldıklarını görüyoruz. Öte yandan birçok analistin geçmişteki balonları belki de geleceğin teknolojisine sahip Bitcoin’le karşılaştırmalarını mantıksız buluyorum. Fiyat dalgalanmasının ise yeni gelişen bir değer olduğu için oldukça doğal olduğunu söyleyebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.