reklamı kapat

G20’den Gelen Olumlu Haberlerle Bitcoin Tekrardan $9000’e Dayandı

20 Mart 2018
  • Derya DaylanDerya Daylan

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri Finansal İstikrar Kurulu’ndan gelen haberler sonrasında iyileşme gösteriyor. Net bir görüş belirtilmese de, bugün gerçekleşen G20 bakanlarının görüşmeleri piyasalarda heyecanlı bir bekleyişe neden oldu.

G20 kurulu, kripto değerlere  olan güveni  yaptıkları olumlu açıklamalarla geçtiğimiz günlerde geri getirdiler.  18 Mart’ta G20 Buenos Aires zirve toplantıları başlamadan bir gün önce Finansal İstikrar Kurulu (FSB),  Başkan Mark Carney’in şu an itibariyle kripto değer birimlerini düzenlemeye acil bir ihtiyaç bulunmadığını belirten bir mektup yazdı. Bu da gelecek günlerde kripto dünyasının rahat bir nefes alacağına işaret ediyor.

Kripto operasyonuyla ilgili küresel düzenlemelerin uygulanmasına ilişkin sürekli görüşmeler, kripto topluluğunda son birkaç hafta boyunca korku ve paniğe ve pazarların durmaksızın dalgalanmasına neden olmuştu. Yatırımcıların çoğu kripto değerleri sorgulamaya başladı. Mark Carney mektubunda mevcut kripto para birimlerinin küresel finansal sistemin çok küçük bir kısmına katkıda bulunduğunu ve bu nedenle de yeterli risk oluşturmadığını belirtiyor.

G20’ den gelen haberler yayıldığından beri, yeni bir pozitiflik ve iyimserlik dalgası, kripto pazarınında bir canlanma söz konusu. Bitcoin, yaklaşık 1200$’lık bir artışla dün keskin bir toparlanma kaydetti.

Blockchain Capital’in kurucu ortağı ve yönetici ortağı olan Bart Stephens, FSB’nin açıklamasının gelecekte kripto düzenlemeleri olasılığını uzun bir süre ortadan kaldırdığına dikkat çekiyor.

Kripto yatırımları nedeniyle vergi kaçakçılığı meseleleriyle yolları kesişen G20 maliye bakanları, bu konuyu  şüphesiz  uzun bir süre tartışacaklar gibi görünüyor. Bloomberg, G20 ülkelerinin kripto değerleri  bir varlık olarak değil para birimi olarak tanınması konusundaki taleplerini istikrarlı bir şekilde ortaya koydu.

De Nederlandsche Bank NV başkanı ve aynı zamanda FSB’nin güvenlik  standart komitesinin üyesi olan Klaas Knot bir konuşmasında “Bu dijital değerleri kripto jeton, kripto değer, kripto varlık vb adlandırabilirsiniz; ama kripto para demek ekonominideki payına bakıldığında gerçekçi bir tablo sunmayacaktır.” diyerek  görüşlerini belirtti. Bu genel tabloya bakıldığında gelecek günlerde kripto değerlerin çok fazla yeni düzenlemelere tabi tutulmayacağını söylemek de mümkün.

Kaynak: Coinspeaker

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
ETİKETLER