X


FTX Hack’lendi İddiaları Ne Kadar Gerçeği Yansıtıyor?

Son zamanlarda FTX borsasından 45.000 adedin üzerinde Bitcoin çıkışı olması piyasada hack iddialarının yayılmasına sebep oldu.
12:45
14 Eylül 2021

Ortaya atılan son iddialara göre 3 gün önce FTX borsasından 45.000 adet Bitcoin (BTC) çıkışı oldu. Bu durum FTX borsasının hacklendiği ile ilgili söylentilerin hız kazanmasını sağladı. Peki, durumun perde arkasında ne var?

FTX Borsası Hack’lendi Mi?

Ortaya atılan iddialara göre, 45.000’in üzerinde Bitcoin FTX borsasından dışarıya taşındı ve borsada sadece 8.000 adet BTC kaldı. Bunlara ek olarak Bitcoin’lerin Rus Dark Web piyasası Hydra, Crypto com, Bitfinex ve BtcTurk’e taşındığı iddia ediliyor.

Bu noktada Bitcoin’lerin cüzdandan cüzdana azalarak aktarılıyor olması endişelere sebep olan bir başka durum olarak karşımıza çıkarken şu anda borsadan para çekim işlemlerinde bir sorun olmaması yatırımcıların içini rahatlatıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Peki borsa konuyla ilgili ne gibi açıklamalar yaptı?

FTX CEO’sunun Yanıtı

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Twitter üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklamada, birkaç gün önce para yatırma ve çekme işlemlerini daha hızlı getirmek için UTXO’ları (unspent transaction output) tek bir adreste topladıklarını dile getirdi.

Ancak Twitter’dan yapılan açıklamalar yatırımcıların içini pek de rahatlatmış gibi görünmüyor. Kripto para ekosistemi bu açıklamaların çok geç geldiğini ve dolayısıyla işin arka planının farklı olabileceğini düşünüyor.

Yine de şu an için olay ile ilgili durumların netleşmediğini ve yatırımcıların araştırmalar sonrasında adım atmalarının faydalı olduğunu belirtmek gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar