X


Frax Share Nedir?

Frax açık kaynaklı ve tamamen on-chain olarak çalışıyor ve şu anda Ethereum'da uygulanıyor.
09:27
10 Mayıs 2021

Frax Protokolü, ilk kesirli algoritmik stablecoin sistemidir. Frax açık kaynaklı ve tamamen on-chain olarak çalışıyor ve şu anda Ethereum’da uygulanıyor. Frax protokolünün nihai amacı, BTC gibi sabit tedarikli dijital varlıklar yerine oldukça ölçeklenebilir, merkezi olmayan, algoritmik bir para sağlamaktır.

Frax Share (FXS) Nedir?

Frax, tedarikinin bazı kısımları teminat ve tedarik algoritmasının bazı kısımları ile desteklenen benzersiz bir stablecoin’dir. Teminatlı ve algoritmik oran, piyasanın FRAX stablecoin fiyatlandırmasına bağlıdır. FRAX 1doların üzerinde işlem yapıyorsa, protokol teminat oranını düşürür. FRAX 1 doların altında işlem yapıyorsa, protokol teminat oranını artırır.

Yapılan açıklamalara göre FRAX, topluluk tarafından yönetilir ve etkin bir yönetim içermeyen oldukça özerk, algoritmik bir yaklaşımı vurgular. Ayrıca Frax v1, Uniswap (ETH, USDT, USDC zaman ağırlıklı ortalama fiyatlar) ve Chainlink (USD fiyatı) oracle’larını kullanır.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Frax Protokolünde iki adet kripto para birimi bulunuyor:  FRAX, 1 dolar civarında sıkı bir bandı hedefleyen stablecoin’dir. Frax Shares (FXS) ise ücretler, senyoraj geliri ve fazla teminat değeri tahakkuk eden yönetişim token’ıdır.

Frax’tan önce, stablecoin’ler üç farklı kategoriye ayrılıyordu: geleneksel para teminatlı, kripto para birimi ile aşırı teminatlı ve teminatsız algoritmik. Frax, kendisini 4. ve en benzersiz kategoride fraksiyonel-algoritmik olarak sınıflandıran ilk merkezi olmayan stablecoin olarak nitelendiriyor.

Öte yandan Frax Protokolü, 2019’da ilk kesirli algoritmik stablecoin fikrini ortaya atan Amerikalı yazılım geliştiricisi Sam Kazemian’ın buluşudur.

Frax mühendislerinin kurucu ekibinde Travis Moore ve Jason Huan yer alıyor. Sam Kazemian, stablecoin’lerin hızla büyüdüğünü, ancak hiçbirinde algoritmik para politikası ve teminatlandırma karışımı olmadığını fark ettiğinde fikri geliştirdi.

FXS Coin Yorum

FXS coin, arkasında bulunan ekip ve fikir sayesinde önemli bir proje olarak nitelendiriliyor. Yatırımcıların ise projeye güvendikleri için kripto para biriminin geleceğine güvendikleri de görülüyor.

Ancak yine de proje biraz daha gelişene kadar takipte kalmakta fayda olduğunu ve aceleci davranmamak gerektiğini düşünenler de bulunuyor. Bu noktada yorumları daha doğru değerlendirebilmek için FXS coin güncel verilerin bakmak faydalı olacaktır.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 5,98 dolardan işlem göre Frax Share Coin’in 60,315,395 USD ile piyasa hacmi bakımından 563. sırada yer aldığı görülüyor. Ayrıca Frax Share Coin, 27 Ocak 2021’de 2,95 dolar ile en dip seviyeyi ve 16 Ocak 2021’de 29,26 dolar ile rekor seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Yapılan açıklamalara göre şu anda dolaşımda 10,084,263.31 Frax Share (FXS) bulunuyor ve toplam rakamın 99,601,561 FXS Coin olacağı ifade ediliyor.

Frax Share Coin Nasıl Alınır?

Frax Share Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

Frax Share Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından  FXS Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC) ve BUSD FXS Coin işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar