reklamı kapat

Floyd Mayweather’in Sosyal Medya Yüzü Olduğu Centra Projesi Soruşturma Altında

4 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Floyd Mayweather tarafından desteklenen Centra Tech’i sahte ICO düzenlemekle suçlayarak soruşturma başlattı.

SEC, Centra ICO’sunun geliştiricilerinin yatırımcıları aldattığını ve kayıt dışı ICO düzenleyerek, yaptığı ihmallerle suç işlediklerini iddia ediyor. Sohrab Sharma ve Robert Farkas tarafından Miami’de kurulan şirket şirket geçtiğimiz yıl Centra ICO’sunda 32 milyon dolarlık fon toplamıştı.

SEC, Centra’nın Visa, Mastercard ve Bancorp başta olmak üzere büyük finansal teknoloji firmalarıyla anlaşmalar imzaladığının da gerçeği yansıtmadığını, bu ortaklıkların tamamen asılsız olduğunu ifade ediyor.

SEC Centra’nın  sahte ortaklık duyuruları ve asılsız kampanya düzenleyerek yatırımcıları dolandırdığını iddia etti ve geniş kapsamlı ilk soruşturma Şubat ayında açıldı. Centra’nın banka hesapları dondurulduktan sonra 1 Nisan’da kurucular Sharma ve Farkas gözaltına alındı. Gözaltına alındığı sırada Farkas uluslararası bir yolculuk için uçağa binmeye hazırlanıyordu.

Centra ICO’sunun tanıtımında oynattığı ünlü simaların şüphesiz soruşturma öncesindeki fiyatlanmasında etkisi oldukça fazlaydı. Efsanevi boksçu Floyd Mayweather, sosyal medya üzerinden oldukça etkili reklamlar yaptı ve yatırımcıları ICO’ya yatırım yapmaları için teşvik etti. Centra ICO’sunun bir başka yüzü ise DJ Khaled, fakat ise soruşturma dosyasında yer almadı.

SEC, ICO’nun bu başarısını akıllıca yürütülen sosyal medya reklamlarına dayandırdı ve yatırımcıları tekrar yasadışı ICO’lar konusunda uyardı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.