reklamı kapat

500 Milyon Dolarlık NEM Çalınan Japonya Merkezli Coincheck Borsası Satılıyor

4 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Son günlerde yeni açılan, el değiştiren borsa haberlerine bir yenisi daha eklenecek gibi gözüküyor. Tokyo merkezli Monex Group, geçtiğimiz aylarda siber saldırı sonucu 500 milyon dolar zarara uğrayan Coincheck platformunu satın almak istiyor.

Yaşanılan büyük çaplı kripto para soygunundan sonra Coincheck’in işleri bir türlü yoluna girmemişti. Bu gelişme hem Monex Group’a kripto para sektörüne giriş fırsatı verecek hem de Coincheck’in yöneticilerine bu buhrandan çıkış şansı tanıyacak.

Geçtiğimiz Ocak ayında Coincheck borsasından 500 milyon dolarlık NEM çalınmış, zorlu bir toparlanma süreci sonrasında yatırımcılara çalınan tokenler iade edilmişti. Tekrar kullanıma açılan borsanın sahipleri ise olay sonrası eski günlerine bir türlü dönemedi. Yerel medyaya sızan bilgilere göre taraflar birkaç milyar Yen karşılığında (birkaç milyon dolar) anlaşmaya yakınlar.

Siber saldırı sonrası bir türlü müşterilerin güvenini geri kazanamayan Coincheck’in el değiştirmesi işlerin tekrar yoluna girmesini sağlayabilir. Yatırım danışmanlığı, sigorta ve alternatif yatırımlar konusunda oldukça uzmanlaşmış olan Monex Grup’un kripto para sektöründe henüz bir girişimi bulunmuyor.

Geçtiğimiz ay Poloniex, Circle tarafından satın alınmış, Yahoo’nun ise Japonya merkezli Bitarg’a talip olduğu haberleri medyaya yansımıştı fakat Yahoo bu iddiaları yalanladı. New York Times gazetesi yazarı Nathaniel Popper ise Bitstamp’a 400 milyon dolar karşılığında Güney Koreli girişimcilerin talip olduğu yönünde bir sosyal medya paylaşımında bulunmuştu.

Bu iddialar sonrası Monex Group hisseleri %23 artış gösterdi. İki firmanın anlaşmaya varması oldukça muhtemel gözüküyor. Yerel medya organı Nikkei’ye göre Coincheck’in CEO’su Koichiro Wada istifa etmeye hazırlanıyor. Fakat imzalar atılmadan önce Monex Group, Japonya Finansal Hizmetler Dairesi’nden (FSA) Ocak ayındaki 500 milyon dolarlık hack girişimine yönelik yaptırımlar için güvence almak istiyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.