reklamı kapat

FED Yöneticisinden Kripto Para Açıklaması

5 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Birleşik Devletler Merkez Bankası (FED) yönetim kurulu üyelerinden Lael Brainard Bitcoin ve diğer kripto paraların aşırı dalgalandığının altını çizdi. Konuşmasının devamında kripto paraların Birleşik Devletler’in ekonomik dengesine tehdit olmadığını belirtti.

Brainard aynı zamanda ABD merkez bankasının faiz belirleme komitesinde görev alıyor. Brainard New York’da yapılan bir toplantıda şunları ifade etti:

‘’FED olarak kripto paraları yakından takip ediyoruz. Kripto paraların volatil olduğu biliniyor. Örneğin Bitcoin 2017 içerisinde %1000 değer kazandı ve son haftalarda oldukça sert düşüş yaşadı. Kripto paralara dair görüşlerimiz bu piyasanın ne kadar saydam olduğuna bağlı. Kripto paraları incelemeye devam edeceğiz.’’

Brainard’a göre kripto para piyasası yatırımcılar için güvenli değil ve kripto paraların kara para aklama işlemlerinde kullanılması oldukça kolay. Brainard bireysel yatırımcılara büyük kayıplara uğrayabileceklerini hatırlatarak uyarıda bulundu. Kripto paraların ödemelerde sıklıkla kullanılmadığını ve yatırımcıların borç parayla kripto para aldıklarını sözlerine ekledi.

Ancak yapılan bir ankete göre katılımcıların sadece %19’u kripto para almak için borç aldıklarını belirtti. Ayrıca borç alan yatırımcıların yarısından fazlasının bu borçları geri ödediği ortaya çıktı.

Bir başka toplantıda Brainard hisse ve bono gibi geleneksel değerlerin ‘beklenmedik durumlara karşı hassas’ olduğunu ifade etti ve artan enflasyonu örnek gösterdi. 2008 yılındaki değişiklerden sonra meydana gelen krize rağmen geleneksel değerlerin ‘orta’ riskli olduğunu belirtti.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.