reklamı kapat

Finlandiya Merkezli Kripto Para Borsası Zor Zamanlar Geçiriyor

12 Mart 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Finlandiya merkezli kripto para borsası ve kripto para cüzdanı sunucusu “Prasos Oy” ülkedeki bankalardan kaynaklanan sorunlar yaşıyor. Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre Finlandiya’daki bankaların çoğu artık bu borsa platformuyla çalışmayacak. Bu gelişmeler neticesinde Prasos Oy borsasındaki işlemler durma noktasına geldi.

Faaliyetlerine 2012 yılında başlayan Prasos 2017 yılında oldukça büyük bir işlem hacmine ulaştı. 185 milyon dolara kadar uzanan bu değer ülkedeki bankaların ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Borsayla çalışmaya başlayan Finlandiya merkezli bankalar kripto paralara yönelik herhangi bir düzenleme uygulamamışlardı. Ancak kripto para işlemlerindeki imzasızlık özelliği Fin kara para aklamayı önleme kanunlarıyla çelişti. Bunun sonucunda S-Bank, OP Group, Saastopankki ve Nordea Bank AB borsa ile olan çalışmalarını durdurdu. Prasos borsası şu sıralar müşterilerinin bütün işlemlerini yalnızca bir banka aracılığıyla gerçekleştiriyor.

Borsayla olan ilişkilerini kesen bankalardan birisi Saastopankki’nin CEO’su Tomi Narhinen kripto paraların sahip oldukları imzasızlık özelliği hakkında açıklamalarda bulundu. Kripto para işlemlerinin Avrupa Birliği kara para aklamayı önleme kanunlarıyla ters düştüğünü ifade eden Narhinen şu ifadeleri kaydetti:

“Çoğu zaman kripto para satıcılarıyla ya da borsalarıyla iş yapabilmek neredeyse imkansız ya da bir hayli zor. Çünkü gelen fonların başlangıç noktasını belirlemek imkansız bir hal alabiliyor.”

Prasos kripto para borsasının CEO’su Henry Brade şirketin kritik bir dönemden geçtiğini belirtti. Brade’in ifadeleri şu şekilde:

“Sahip olduğumuz son banka hesabının biz yeni bir hesap açamadan kapanma riski bulunuyor. Böylesi bir durumda faaliyetlerimiz durur.”

Kripto paraların Avrupa Birliği’ndeki yasal statüsü geçtiğimiz Aralık ayında oldukça yoğun bir şekilde tartışılmıştı. Bunun sonucunda Avrupa Birliği yetkilileri, bankaları kara para aklama ve vergi kaçırma faaliyetlerinden korumak için kripto paraları daha sıkı düzenleme kararı almıştı.

Şirketin kara para aklama faaliyetlerine karşı bütün önlemleri aldığının altını çizen Brade yetkilileri konuya ilişkin gerekli düzenlemeleri yapmaya çağırdı. Kripto paralara olan ilgi bulunduğu müddetçe bu alanda yapılması gereken düzenlemelere olan ihtiyacın da giderek arttığını ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.