Finansın Dönüşümü: DeFi! Geleceğin Gerisinde Kalmayın!

DeFi yeniden ABD'nin gündeminde, peki genç milyonerler ne düşünüyor.
23:30
17 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yeni bir araştırma, milyoner gençlerin %80’inden fazlasının kripto varlıklara sahip olduğunu gösteriyor. Senatör Warren stablecoin ve kripto varlıklara saldırırken ETH2 sözleşmesinde kilitli varlıkların miktarı rekora koşuyor. Finansın yeni hali DeFi ve kripto para dünyasının güncel durumunu ele alıyoruz.

DeFi Yasaklanacak Mı?

DeFi yeniden Amerikalı siyasetçilerin gündemine oturdu. Senatör Elizabeth Warren, bu hafta Senato Bankacılık Komitesi ile yapılan bir oturumda merkezi olmayan finans sektörünü kamuoyu önünde eleştirdi. Warren, “Stablecoinler: Nasıl Çalışırlar, Nasıl Kullanılırlar ve Riskleri Nelerdir” konusunda konuşurken, finansal konularda düzenleyici uzman Alexis Goldstein ile Tether (USDT) dahil olmak üzere stablecoin işlemlerinin incelikleri hakkında sohbet etti.

Bunu takiben, eski Demokrat başkan adayı, Amerikan Üniversitesi Washington Hukuk Fakültesi’nde profesör olan Hilary Allen’ı, stablecoin’lerin ülkenin finansal sistemini potansiyel olarak tehlikeye atıp atmayacağı konusunda sorular yöneltti. Buna yanıt olarak Allen, varlığın spekülatörlerinin toplu olarak sattığı stablecoin’lerin para piyasası yatırım fonlarında ve döviz piyasalarında tanık olunanlara benzer olacağını ve bu nedenle DeFi ekosistemi için geniş kapsamlı sonuçları olabileceğini savundu.

Kapanışta Warren, “DeFi kripto dünyasının en tehlikeli kısmı” dedi ve ekledi:

DeFi‘nin stablecoinler olmadan büyüyebileceğini düşünmüyorum. Şu anda, DeFi’nin finansal istikrarı etkilemeyecek kadar sınırlandırıldığını düşünüyorum, ancak büyürse, özellikle geleneksel finansal sistemimizle iç içe geçerse, orada gerçek bir tehdit oluşabilir”.

Warren bugüne kadar hep zayıf düzenleyici çerçevenin kripto para yatırımcılarının mağdur edeceğini savundu. Bununla birlikte sıklıkla kripto paraların yasadışı faaliyetleri kolaylaştırdığını ima etti. Bugünlerde ise DeFi’nin büyük bir tehdit olduğunu savunuyor.

Belki de geleneksel finansın artık DeFi gerçeğiyle yüzleşmesi gerekir.

Milyoner Gençler Kripto Para Alıyor

CNBC tarafından bildirilen bir anket, milyonerlerin finansal portföylerine ilişkin büyüleyici iç görüler ortaya çıkardı ve bireylerin büyük bir çoğunluğunun yeni ortaya çıkan kripto para piyasalarına yatırım yaptığı ve öngörülebilir gelecekte bunu yapmaya devam etmeyi umduğu sonucuna vardı. Efe Bulduk, yakın zamanda katıldığı bir etkinlikte ülkemizdeki bazı bilindik zenginlerin de özellikle metaverse odaklı projelere ciddi yatırımlar yaptığını açıklamıştı.

Spectrem Group tarafından yürütülen anket, 1 milyon dolardan fazla varlığı olan yatırımcıları ilgilendiriyordu. Anketin sonucuna göre %83’lük bir kesim kripto paralarla yakından ilgileniyor ve aktif şekilde yatırımlar yapıyor. Daha ilginç olan ise ankete katılanların %53’ünün tüm paralarının en az yarısını kripto paralarda tutmasıyla ilgilidir. Spectrem Group’un başkanı George Walper, geleneksel organizasyonların artık genç milyonerleri çekmediğini düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar