Fed Zararda, Kripto Paralar İçin Kazanç Dönemi Başlıyor Mu?

Özet

  • Fed bu yıl şimdiye kadar 100 milyar dolar zarar yazdı.

  • Faiz ödemeleri Fed'in gelirlerini aştı.

  • Kripto piyasasında gerçek yükselişi "para ucuzladığında" göreceğiz.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
03:00
19 Eylül 2023

Bitcoin fiyatındaki dalgalı seyir sürüyor ve Salı gününün ilk saatlerindeyiz. Bu önemli detay size rahat bir uyku çektirebilir. Fed zararda. Bu durum kripto paraları da içine alan risk piyasaları için ciddi pozitif sonuçlar doğurma potansiyeline sahip. Peki Fed nasıl zararda oluyor?

ABD Merkez Bankası Zararda

14 Eylül tarihli açıklamaya göre ABD Merkez Bankası (Fed) bu yıl için 100 milyar dolarlık zarar bildiriyor. Reuters bu durumun daha da kötüleşmesini ve içinden çıkılması zor bir hal almasını bekliyor. Fed’in içinde bulunduğu durum dolaylı açıdan kripto paraları da içine alan risk piyasaları için iyi bir fiyat katalizörü olabilir.

Peki Fed nasıl zarara giriyor? Bu mali gerilemenin ardındaki temel neden, Fed’in borcuna ilişkin faiz ödemelerinin, varlıklarından ve finans sektörüne sağladığı hizmetlerden elde edilen kazançları aşmasından dolayıdır. Bu gelişmenin bir sonucu olarak, yatırımcılar şimdi bunun faiz oranlarını ve BTC gibi kanıtlanabilir derecede kıt varlıklara olan talebi nasıl etkileyeceğini anlamaya çalışıyorlar.

Kripto Paraların Geleceği ve Fed

Analistlere göre Fed’in zararı önümüzdeki yılın başına kadar 200 milyar dolar seviyesine tırmanabilir. Merkez bankası bu olumsuz verileri “ertelenmiş varlıklar” olarak sınıflandırıyor ve bunları karşılamak için acil bir gereklilik olmadığını savunuyor. Geçmişte Fed böylesine zararlar yazmadı ancak bu zararların hangi aşamada içinden çıkılmaz hale geleceğini kestirmek zor. Üstelik bu zarar Powell ve ekibinin politikalarını hemen değiştirmeye de zorlamayabilir.

Hızlı faiz artışlarıyla gelir ve gider dengesini sarsan Fed ilk defa bu kadar hızlı şekilde faizleri %5,25 seviyesine taşıdı. Barron’s’ta yayınlanan bir makale güncel durumu şöyle ele alıyor;

“Fed bankalarının zararları federal bütçe açıklarını artırmıyor. Ancak eskiden Hazine’ye gönderdikleri ve artık yok olan büyük karlar, bu mali yılda şu ana kadar 1,6 trilyon dolar olan açığı azaltmaya yardımcı oldu…”

Özellikle ABD borcunun 33 trilyon dolara ulaştığı düşünüldüğünde, bu durumun sürdürülemez olduğu açıktır.

Peki kısa ve orta vadede kripto paralar için ne gibi sonuçları olur? Aslında resesyon, enflasyon, parasal sıkılaşma ve daha diğer büyük olaylar kripto paraların yönünü direkt olarak etkilemiyor. En temele indiğimizde insanların sanal “şeylere” para yatırmaya “istekli” olduğu bir ortama dönmemiz gerekiyor. Bugün kripto paralara devasa sermaye akını olmuyor çünkü insanlar faturalarını, diğer giderlerini karşılama mücadelesini veriyor. Yüksek enflasyon ve risk ortamında parası olanlarsa daha az riskli ancak kazanç elde edebilecekleri seçeneklere yöneliyorlar.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar