reklamı kapat

Ethereum’daki Yükselişin Nedeni Ne?

Ethereum Ripple karşısındaki yerini sağlamlaştırıyor…
13:30
18 Şubat 2019

Kripto piyasasının haftaya olumlu başladığını ve çoğu token’ın güzel kazanımlar elde ettiğini görüyoruz. Ayrıca şu anda en iyi performansı %12’lik bir kazançla Ethereum’un gerçekleştirdiğini ve Ripple karşısındaki liderliğini sağlamlaştırdığını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

En İyi Performans: Ethereum

Son birkaç saatte %12’lik artışla 138 dolara kadar ulaşan Ethereum ilk 25 kripto para arasında en iyi performansı gösteren token oldu. Ethereum ile sıkı bir rekabet halinde olan Ripple ise topluluk tarafından yeterli ilgiyi görmedi ve iki kripto para arasında piyasa farkı neredeyse 2 milyar dolara ulaştı.

Bunun yanında Ethereum 6 Şubat 2019’da 103 dolara kadar düşmesinin ardından 138 dolara kadar çıkarak %34’lük bir yükseliş yaşamış oldu. Bu hareketlilikle beraber Ethereum’un işlem hacmi de 2,8 milyar dolardan 4,7 milyar dolara kadar yükseldi. Aynı dönemde Bitcoin yalnızca %10’luk bir yükseliş elde edebildi.

Ethereum’daki bu hareketliliğin bir dizi iyileştirmeyi beraberinde getirecek olan Constantinople hard fork’u sebebiyle yaşandığını söyleyebiliriz. Bazı güvenlik eksikleri sebebiyle defalarca ertelenen ve 7.280.000. blokta gerçekleşecek hard fork’un tahmini uygulanma tarihinin 1 Mart olduğu belirtiliyor.

Ethereum Arzı

Öte yandan şubat ayının başlarında EthHub‘ın kurucusu ve Eter podcast‘inin sunucusu Eric Conner, Ethereum arzının tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu dile getirmişti. Conner bu arz seviyesindeki bu düşük oranla beraber eğer hard fork gerçekleşirse Ethereum fiyatının artabileceğini belirtmişti. Dolayısıyla henüz hard fork gerçekleşmemesine rağmen arz düşüklüğü fiyat artışının bir başka sebebi olabilir.

Bunun yanında ErisX’in yöneticisi Thomas Chippas, geçtiğimiz günlerde Amerika Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na piyasa sağlının önemini vurgulayan bir mektup göndermiş ve Ethereum vadeli işlemlerine duyduğu ilgiyi bir kez daha dile getirmişti. Tanımlanmış bir sözleşme piyasası ve beklemedeki türev takas organizasyonu olan ErisX, büyük ölçüde Bakkt’a rakip olarak görülüyor…

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun