reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple (XRP) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:00
18 Şubat 2019

Haftaya 0.315$ (BITFINEX) seviyesinden başlangıç yapan Ripple, hafta kapanışını 0.308$ seviyesinden yaparak %2,2 değer kaybı yaşadı. Ripple’ın bu kötü performansı, yatırımcısını maalesef hayal kırıklığına uğratmaya devam etti.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple’ın A düşen trendinin baskısı altında hareketini sürdürdüğünü görüyoruz. Haftanın geneline baktığımızda ise yatay bir hareket oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu yatay hareket ile birlikte A trendinin üzerinde epey zaman harcanmış. Bu durumu trendin zayıflaması adına bir işaret olarak görebiliriz. Hacim grafiğinin halen zayıf seyrettiğini, RSI grafiğinin ise yönü yavaş yavaş yukarı çevirdiğini görüyoruz.

Grafiğe yakın plandan bakarsak; fiyatın A trendinin içerisinde hareketini sürdürdüğünü görüyoruz. Ayrıca geçtiğimiz hafta belirttiğim 0,312$ seviyesi pazartesi günü aşağı kırılmış ve tüm hafta boyunca direnç olarak çalışmış.

XRP/BTC paritesinde, Y1 (8660Sat) seviyesi aşağı kırıldıktan sonra maalesef olumlu gelişme oluşmamış ve düşen trend devam etmiş.  Her ne kadar çarşamba günü Y1 (8660Sat) seviyesine doğru bir hareket oluşsa da peşine hemen satış baskısı gelmiş ve fiyat yeniden aşağı hareketine devam etmiş. 8275Sat seviyesinin yatay bölgede destek olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Hacim grafiğine baktığımızda ise bu haftanın çok daha zayıf hacimle geçtiğini görüyoruz.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ripple, Bitcoin karşısında değer kaybetmeye devam ettiği için maalesef dolar bazında da ilerleme kaydedemiyor. Bu durumun yatırımcılar tarafında baskı oluşturduğu ve psikolojik olarak yorduğu aşikar. Özellikle BTC grafiğindeki bazı destek bölgelerinin test edilmesi durumu daha da olumsuz hale getirecektir. Ancak Bitcoin’in yukarı hareketine devam etmesi halinde XRP/USD paritesinde olumlu gelişmeler görebileceğimizi düşünüyorum.

Ripple/USD paritesinde A düşen trendinin bu hafta test edilmesi ve fiyatın trend üzerinde  vakit geçirmesini olumlu olarak değerlendiriyorum. Bu hafta içerisinde A trendi bozulacağından, volatil hareketlerin oluşabileceğini değerlendiriyorum. Piyasadaki olumlu görünüme bakarak hareketin yukarı yönlü olmasını bekliyorum. Bu durumda L2 (0,355$) seviyesi direnç olarak gündeme gelecektir. Bu seviyesinin üzerinde görünüm daha da pozitif bir halalacaktır.

Ripple/Bitcoin tarafında görünüm maalesef olumlu değil. XRP/BTC paritesindeki 8275Sat seviyesi aşağı kırılırsa, XRP/USD fiyatı da olumsuz etkilenecektir. Dolayısı ile XRP/BTC tarafını sıkı takip etmenin uygun olacağını değerlendiriyorum.  8275Sat seviyesinin altında Y3 (7800Sat) seviyesini destek olarak takibe almalıyız. Y1 (8660Sat) seviyesinin üzerinde ise XRP’nin rahatlayacağını düşünüyorum.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 18.02.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.