reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ethereum (ETH) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
25 Şubat 2019
  • Barış B.Barış B.

Ethereum, piyasadan pozitif ayrışarak güzel bir yükselen trend içerisine girmişti. Bu hafta da yükselişine devam ederek yatırımcısını memnun etti. Haftaya 135$ seviyesinden başlangıç yapan Ethereum, hafta içerisinde 170$ seviyesini test etti. Ancak pazar günü gelen satış dalgası ile birlikte, hafta kapanışını 142$ seviyesinden yaparak, %25 olan kar marjını %5’e düşürdü.

Önceki haftanın teknik gelişmeleri

Ethereum, bir önceki hafta da L1 (135$) seviyesindeki dirence takılmıştı. Bu hafta L1 (135$) seviyesinin hacimli bir şekilde yukarı kırıldığını görüyoruz. L1 (135$) seviyesi ile birlikte orta vadede takip ettiğimiz B düşen trendi de yukarı yönlü kırılmış. B düşen trendinden kurtulan Ethereum, uzun vade de takip ettiğimiz A düşen trendini de test etmiş. Pazar günü Bitcoin tarafına gelen satış dalgası ile birlikte,  Ethereum’un da sert düşüşe geçtiğini görüyoruz. Bu düşüş ile Ethereum fiyat yeniden L1 (135$) seviyesini test etmiş ve bu seviyeden cılız da olsa bir tepki oluşmuş. RSI grafiğinde tüm haftanın 70 değerinin üzerinde geçtiğini görüyoruz. Ancak pazar günü RSI değeri de yönü aşağı çevirmiş.


Grafiğe yakın plandan baktığımızda, pazartesi günü 140$ seviyesinin yukarı kırılarak 152$ seviyesine ulaşıldığını görüyoruz. 152$ seviyesi cumartesi gününe kadar direnç olarak çalışmış ve cumartesi günü yukarı kırılmış. 152$ seviyesi yukarı kırıldıktan sonra fiyat hızlı bir şekilde 171$ seviyesine kadar yükselmiş. Bu seviyeden gelen satış dalgası Ethereum fiyatını maalesef yeniden 140$ desteğine kadar düşürmüş.

ETH/BTC grafiğinde 4 numaralı destek, geçtiğimiz hafta yukarı kırılmıştı. Bu hafta ise cumartesi gününe kadar bir flama formasyonu görünümü oluşmuş ve cumartesi günü flama yukarı yönlü kırılmış. Pazar günü Bitcoin tarafına gelen satış, maalesef ETH/BTC paritesini de olumsuz yönde etkilemiş.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ethereum, üç hafta içerisinde 102$ seviyesinden 170$ seviyelerine kadar yükselerek gerçekten güzel bir performans sergiledi. Kripto para piyasasının ciddi sıkıntılar yaşadığı bir dönem içerisinde, kısa vadedeki bu performansı gerçekten çok başarılı buluyorum. Umarım ki Ethereum yatırımcıları bu güzel performansı güzel bir şekilde değerlendiriyorlardır.

Teknik grafiklere baktığımızda, orta ve uzun vade için bazı önemli gelişmeler göze çarpıyor. Bunlardan bir tanesi, B düşen trendinin yukarı yönlü kırılması ve bununla birlikte L1 (135$) seviyesinin de yukarısına geçiş yapılması. Bu durumun olumlu etki yaratacağını geçtiğimiz haftaki analizimde belirtmiştim. Bu hafta, koşulların bu yönde gelişmesi, durumu canlı olarak takip etmemizi sağladı. Yükselen trendin gücü, Ethereum fiyatını uzun vade düşen trendi olan A trendine kadar taşıdı. Şimdilik, Bitcoin tarafındaki problemin de etkisi ile maalesef A trendi yukarı yönlü kırılamadı. Ancak, önümüzdeki süreç için bize bir ışık yaktığını düşünüyorum. Ethereum’da takip etmemiz gereken önemli destek ise L1 (135$) seviyesidir. Bu seviyenin altında B düşen trendi ve T1 yükselen trendi yeniden destek olarak gündeme gelecektir.

ETH/BTC paritesinde pazar günü barı maalesef olumsuz tablo çiziyor ve fiyat belirttiğim direnç ve desteklerin tam ortasında bulunuyor. Ancak piyasanın toparlaması halinde, halen 41670Sat seviyesi hedef konumunda olacaktır. Piyasadaki satış baskısı artacak olursa 33670Sat seviyesi en güçlü destek bölgesi olarak takip edilmelidir.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 25.02.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.