reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ethereum (ETH) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
18 Şubat 2019
  • Barış B.Barış B.

Haftaya 127$ seviyesinden başlangıç yapan Ethereum, hafta kapanışını 137$ seviyesinden yaparak %7,8 değer kazandı. Ethereum’un bu performansıyla piyasadan pozitif ayrışması, ETH yatımcısını epey mutlu etmiş görünüyor.

Önceki haftanın teknik gelişmeleri

Ethereum, yükselişine geçtiğimiz hafta başlamıştı. Bu haftayı nispeten yatay bantta geçiren ETH, pazar günü harekete geçti ve yeniden yükselişe başladı. Bu yükseliş ile birlikte uzun vade grafiğinde iki önemli direnç bölgesinin test edildiğini görüyoruz. Bu direnç bölgeleri B düşen trendi ve yataydaki L1 (135$) seviyesidir. Grafiğin hacim tarafında da ciddi bir artış görüyoruz. Bununla birlikte RSI indikatörü de yönü yukarı çevirmiş.


Grafiğe yakın plandan baktığımızda, hafta boyunca oluşan yatay hareketin bir flama formasyonu oluşturduğunu görüyoruz. Bu yatay hareket içerisinde 125$ seviyesi hafta boyunca direnç olarak çalışmış ve kapanışlar hep bu seviyenin altında gerçekleşmiş. Pazar günü barında formasyon görevini başarılı bir şekilde yerine getirmiş ve flama güçlü bir barla yukarı kırılmış. Bu barla 140$ seviyesindeki direnç test edilmiş.

ETH/BTC grafiğinde güzel gelişmeler olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz hafta ve bu hafta boyunca direnç olarak çalışan 4 numaralı yatay trend pazar günü barı ile yukarı kırılarak artık destek konumuna gelmiş. Ayrıca 1 numaralı düşen trendin de artık bozulduğunu görüyoruz. Bitcoin’deki fiyat hareketinin sınırlı olduğunu düşünürsek, ETH/USD paritesindeki hareketin ETH/BTC paritesine bağlı olarak geliştiğini söyleyebiliriz.

Teknik gelişmeleri değerlendirelim

Ethereum piyasadan pozitif ayrışarak kendi mini boğa piyasasını yaşamaya devam ediyor. Ethereum’daki bu hareketin devam etmesi halinde altcoin tarafına canlılık ve cesaret gelebileceğini değerlendiriyorum. Bitcoin’in de kendini toparlaması halinde piyasanın üzerindeki baskı giderek azalacaktır.

Mevcut durum için, Ethereum’un dolar bazındaki değerini,- yukarı taşıyan parametre, ETH/BTC paritesindeki artış oldu. Ethereum Bitcoin karşısında değer kazanmaya devam ettikçe bunun olumlu yansımasını dolar bazında görmeye devam edeceğiz. ETH/BTC paritesinin grafiğinde 41670Sat seviyesinin öncelikli hedef olacağını düşünüyorum. ETH/USD paritesinde ise L1 (135$) ve B düşen trend bölgesi önemli direnç seviyelerini oluşturuyor. Bu seviyelerin yukarı kırılması tabloyu daha da olumlu hale getirecektir. Kısa vade grafiğinde 140$ ve 152$ seviyelerinde direnç bölgeleri bulunuyor. Flama formasyonunun hedefi ise 152$ seviyesine denk geliyor. Tüm grafiklerde hacim artışının olması da elimizdeki pozitif donelerden bir tanesini oluşturuyor.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 18.02.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.