reklamı kapat

Ethereum Madencileri Değişim İçin Oy Kullanmaya Başladı

Ethereum madencileri gas limitini değiştirmek istiyor.
20:13
19 Haziran 2020

Ethereum ekosisteminin önemli katılımcılarının birçoğu, şu an için ağın kanayan yarasının çok basit bir çözümle durdurulabileceğini düşünmekte. Ethereum madencilerinin büyük bir çoğunluğu, ağın tıkanıklık sorununun gas limiti arttırılarak giderilebileceğini düşünüyor ve bu konuda oy kullanmaya hazır.

Bitfly tarafından yapılan bir duyuruya göre Ethereum madencileri gas limitini 10.000.000 Gas’dan 12.500.000 Gas miktarına arttırmak için oy kullanmaya başladı. Eğer bu değişim gerçekleşir ve oy çokluğu ile kabul edilirse Ethereum blockchain ağındaki işlem kapasitesinin artacağı tahmin ediliyor.

Ethereum’da Gas Limiti Tartışma Konusu Oldu

Ethereum ana ağı bu gelişme sayesinde normalde saniyede 35 işlem yapabiliyorken artık 44 işlem yapabilecek kapasiteye ulaşacak. Buna rağmen üst düzey Ethereum geliştiricileri söz konusu güncellemenin ağı tehdit ettiğini düşünmekte. Ethereum Foundation ekip lideri Peter Szilagyi konu hakkında yaptığı açıklamada bu davranışın çok egoistçe olduğunu belirtti ve ağı tehlikeye atmaktan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ise geliştiriciler ve madencileri arasındaki bu tartışma hakkında farklı bir çözüm öne sürdü. Buterin konu hakkında yayınladığı tweet’inde bazı belirli işlemler için gas limitinin arttırılması gerektiğini ve bunun bütün işlemler için geçerli olmaması gerektiğini belirtti.

Ethereum’un işlem hacminin rekor düşüş yaşadığı şu günlerde madencilerin bunu değiştirmek istemeleri ise haklı bir isyan olarak görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.