X


Ethereum Grafiğindeki Bu Formasyon’a Dikkat! Büyük Düşüş Yaşanabilir

Ethereum grafiğindeki çift tepe modeli Ethereum'un aşağı yönlü hedefini mi işaret ediyor?
19:47
20 Eylül 2021
Ethereum Grafiğindeki Bu Formasyon'a Dikkat! Büyük Düşüş Yaşanabilir

En büyük altcoin Ethereum (ETH), 20 Eylül’de Çin’de ortaya çıkan Evergrande krizi ile birlikte sert bir şekilde düşüşe geçti. Öyle ki popüler kripto para birimi gün içerisinde 3.000 doların altına geriledi.

Ethereum Ağustos’tan Bu Yana En Düşük Seviyeyi Gördü

Lider altcoin Ethereum (ETH), Coinbase borsasında %12.52’ye varan bir düşüş yaşayarak 2.911 dolara kadar geriledi.  Ethereum’un bugün ulaştığı dip seviye Ağustos 2021’in başından bu kaydedilen en düşük seviye oldu.

Ayrıca Çin’in dev inşaat firması Evergrande’nin iflas söylentileri Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB), Cardano (ADA) ), Solana (SOL) ve diğer kripto para birimlerinde de büyük değer kayıplarına neden oldu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Pazartesi günkü satışların merkezinde Çinli inşaat firması Evergrande’de yaşanan bir likidite krizi vardı. Dünyanın en borçlu inşaat firması, alacaklılara 300 milyar dolardan fazla yükümlülükle karşı karşıya kalmış durumda.

Ethereum, küresel piyasalarla senkronize işlem yapmasa da, makroekonomik temellere maruz kalan önde gelen kripto para birimi Bitcoin ile 30 günlük korelasyonu 0.85’in yakınında bulunuyor. Sonuç olarak, Ethereum Çin’in başgösteren konut krizinden dolayı bir şekilde etkilenmiş gibi görünüyor.

Ethereum’da “Çift Tepe” Modeli

Ethereum piyasasındaki son satış dalgası, aşağı yönlü hedeflerine ulaşma konusunda %75 doğruluk sağlayan klasik bir düşüş modelini de tetikledi.

“Double Top (Çift Tepe)” olarak adlandırılan model, fiyat güçlü bir şekilde yükseldikten sonra geri çekilir,  ardından tekrar bir önceki zirveye doğru bir artış gerçekleşir ve tekrar bir geri çekilme gerçekleştirerek çift tepe oluşturur.

Bunun sonucunda, fiyat boyun çizgisinin altına düşer ve Double Top‘un tepe noktası ile boyun çizgisi arasındaki mesafe kadar derin olan seviyeleri hedefler.

Ethereum şu anda Double Top’ın yarısında gibi görünüyor. Ek olarak Ethereum  grafiği, ETH‘nin 12 Mayıs’ta 4.385 dolara ulaştığını, sonrasında 1.984 dolarlık boyun çizgisi desteğine düştüğünü ve 3 Eylül’de tekrar 4.030 dolarlık başka bir zirveye yükseldiğini gösteriyor.

Eğer Double Top paterni gelişirse, Ethereum’da devam eden satışların da etkisiyle 1.984 dolara kadar bir geri çekilme gerçekleşebilir. Ancak Ethereum’un 1.984 doların altına agresif bir düşüş gerçekleştirmesi şu an için mümkün görünmüyor.

Tüm bunlara ek olarak 2.118 dolar seviyesi Ethereum’un yükseliş eğilimini koruması için başka bir destek noktası olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan Ethereum için bir sonraki destek seviyesi 2.536 dolar civarında görünüyor. Bu nedenle, söz konusu seviyeden keskin bir geri çekilme, Double Top kurulumunu olumsuz etkileyebilir.

Cathie Wood’un Ethereum Açıklaması

ETH, Ethereum’un gelişen merkezi olmayan finans (DeFi) ve değiştirilemez token (NFT) endüstrisini desteklemedeki rolüne karşı benimsemeye devam ediyor. Son SALT konferansında konuşan Ark Invest CEO’su Cathie Wood, yatırımcıların kripto portföylerinin en az %40’ını Ethereum‘a tahsis etmesi gerektiğini söyledi.

Wood’un açıklamasından alıntılar:

“Finansal hizmetler için altyapının maliyetini geleneksel finans endüstrisinin şu anda takdir etmediğini bildiğim bir şekilde çökerten DeFi’de olup bitenlerden çok etkilendim.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar