X


Ethereum (ETH) Neden Düştü? Altcoinler Neden Düşüyor?

Ethereum (ETH) fiyat görünümü neye işaret ediyor? Altcoinler neden düşüyor?
20:58
20 Eylül 2021

Kripto para piyasaları bugün tam anlamıyla “kara pazartesiyi” yaşadı. Bitcoin (BTC) ve neredeyse tüm kripto paralar destek seviyelerine kadar gevşedi. Bazı analistlere göre yükseliş öncesi son alım fırsatını sunan piyasalar kimine göre daha ciddi bir düşüşe hazırlanıyor. Gün içinde yaşanan düşüşle birlikte kripto para piyasalarının toplam değeri yeniden 2 Trilyon doların altına gevşedi.

Ethereum (ETH) Neden Düşüyor?

Bugün Ethereum 2.940 dolara kadar düştü. Fiyatın 3.000 doların altında uzun süre kalmamış olması kısa vadeli hedefler için olumlu görünüyor. Güncel olarak tüm borsalardaki ortalama ETH fiyatı 3.080 doların üzerinde bulunuyor. Yoğun satış baskısıyla birlikte hacmi %77 artış göstererek 25 milyar dolara çıkan Ethereum aşırı satış bölgesine geldi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Fiyatın 3.000 dolar seviyelerine gerilemesiyle hareketli ortalamaların neredeyse tamamı düşüşe işaret ediyor. Ancak 2.700 doların üzerinde tutunabilen Ethereum (ETH) için enseyi karartmaya gerek yok. Şimdilik destek seviyelerini takip ederek mevcut düşüşlerde kısa vadeli fırsatlar yakalanabilir. Çarşamba günü yapılacak FED toplantısı fiyatın bir süre daha baskılanmasına sebep olabilir.

Altcoinler Neden Düşüyor?

Tüm piyasalar bugün maalesef zarar yazdı. Riskli varlıklar bir süredir yatırımcılar için cazip değil ve bunların başında kripto paralar geliyor. Özellikle Çin gayrimenkul devinin iflas söylentileri tüm borsaların düşüşünü tetikleyen baş aktör oldu. Yaklaşık 300 milyar dolar borcu olan Evergrande bu borcunu ödeyebilecek gibi görünmüyor. Gayrimenkullerini satamayan ve şişirilmiş fiyatlar sebebiyle her geçen gün zarar yazan Evergrande yıl sonuna kadar 15 milyar dolar ödeme yapmak zorunda, Evergrande ile bağlantılı çok sayıda sektör ve şirket bulunuyor. Doğal olarak sadece Asya ve Çin bölgesini değil küresel piyasaları baskılayan bir sorunla karşı karşıyayız.

Profesyonel yatırımcılar daha güvenli ve nispeten daha az kazanç sağlayan alternatiflere yöneliyor. Devlet tahvilleri bunları başında geliyor. FED’in tahvil alımını azaltma ihtimali de yatırımcıları bu karara itmekte, doğal olarak en azından ay soruna kadar kripto para piyasalarında kırmızı günler geçirebiliriz. Ancak Çin hükümetinin ve banklarının Evergrande hakkında olumlu açıklamalar yapması ve FED’in Çarşamba günü daha ılımlı söylemlerde bulunması rüzgarı bir süreliğine de olsa tersine çevirebilir.

Bu iki gelişmeye ek olarak küresel ekonomi pandeminin etkisinden kurtulabilmiş değil. Önümüzdeki aylarda yeniden sıkı tedbirlerin gelmesi insanları riskli varlıklardan iyiden iyiye soğutacaktır. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var gibi görünüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar