X


Önemli Gelişme: SEC Başkanı Açıklama Yapacak! Türkiye Saatiyle Kaçta?

Piyasa haberi nasıl yorumladı? Gensler Türkiye saatiyle kaçta konuşacak?
01:05
21 Eylül 2021

20 Eylül haftası kripto para piyasaları için hiç iyi geçmeyecek gibi görünüyor. Çin’den gelen haber ve bu hafta yapılacak FED toplantısına ek olarak kısa süre önce SEC Başkanını konuşma yapacağı açıkladı. Washington Post yayınında konuşacak olan SEC Başkanı Gensler kripto paralarla alakalı açıklamalar yapacak.

Türkiye Saatiyle Kaçta?

Gensler’in katılacağı Washington Post yayını Türkiye saatiyle 19:00’da olacak. Yakın zamanda yaptığı açıklamalara bakılırsa kripto para ekosistemi yeni tehditlere hazır olabilir. SEC Başkanı Gensler çok sayıda kripto paranın menkul kıymet statüsünde olduğunu ve gerekli düzenlemelere tabi tutulacağını söylemişti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bugün akşam saatlerinde yapılacak yayın kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edilecek. Fiyatı gün içinde çok daha volatil olması ve destek testlerinin daha güçlü biçimde devam etmesi bekleniyor. Günlük kapanışa 2 saat kaldı ve fiyat 1.000 dolara kadar aşağı/yukarı yönlü hareketler yapıyor.

Düşüş Beklentisi Kuvvetlendi

SEC Başkanının yayına katılacağı haberiyle birlikte birçok borsada short pozisyonlar attı. Aylardır DeFi ve stablecoinler hakkında düzenleyici kurum tarafından somut adımların atılması bekleniyordu. Merkezi borsaların bile bu denli baskıya maruz kaldığı günlerde DeFi platformlarının özgürce yoluna devam etmesine daha fazla izin verilmeyebilir.

Gensler 2018 yılında verdiği MIT derslerinden gördüğümüz kadarıyla blockchain ve kripto paralar çok uzak veya düşman bir isim değil. Ancak onların sert düzenlemelerle belli bir sınırda yoluna devam etmesini istiyor. Özellikle yatırımcıların volatil piyasalarda ciddi kayıplar yaşaması kendi açıklamalarına göre onu endişelendiriyor.

Bununla birlikte bugün Coinbase borsasının borç verme hizmeti için geri adım atması da sağlandı. SEC Başkanının iletişim talebine karşın yeni ürünleri hakkında görüş almak isteyen borsa sert bir dönüşle karşılaşmıştı. Wells bildirimi alan borsa, düzenleyici kurum ile davalık olmaktan kıl payı kurtulmuştu.

SEC özellikle geleneksel finans sisteminden kripto paralar ani para akışı sağlayacak bu tarz yeniliklere ciddi manada karşı çıkıyor. Yarınki konuşmasında bu konuya da değinmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar