X


Düşüşün Arkasındaki 3 Etken: Bitcoin’deki (BTC) Sert Düşüşün Sebebi Ne? 

Bitcoin fiyatı son iki gündür değer kaybetti ve lider kripto paranın düşüşünün arkasında üç önemli etken olduğu düşünülüyor. 
08:31
21 Eylül 2021

Kripto para piyasalarında son birkaç gün oldukça gergin geçiyor. Lider kripto para birimi Bitcoin önemli destekleri bir bir kırarken, altcoin’lerin de yaşanan gerilemelerden paylarına düşeni aldıkları görülüyor.

Bitcoin Fiyatı

Yazının kaleme alındığı an itibari ile 42.320 dolardan işlem gören Bitcoin (BTC), geçtiğimiz saatlerde önemli bir destek olan 40.000 dolara iğne attı. Burada alıcı desteği ile karşılaşan BTC’nin hızlı bir şekilde 42.000 dolarlık destek üzerine yükseldiği görülüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ancak her ne kadar 40.000 dolarda destek gelmiş olsa da BTC son 24 saat içinde %7,5 değer kaybetti. Bunun yanında kripto para birimi 7 Eylül’de dokunduğu 52.900 dolarlık seviyenin yaklaşık olarak 10.000 dolar altında işlem görüyor.

Piyasa analistleri ise şu anda bir belirsizliğin hakim olduğunu ve temkinli davranılması gerektiğini ifade ediyor. Dolayısıyla orta ve uzun vade yatırımcıları sakin kalabilirken kısa vade yatırımcıların ya da günlük trader’ların nispeten daha endişeli oldukları ifade edilebilir.

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor?

Bitcoin fiyatının düşmesinin arkasında üç temel neden olduğu düşünülüyor: SEC Başkanının bugün TSI 19:00’da yapacağı açıklamalar, gerçekleşecek olan FED toplantısı ve Evergrande olayı.

Elde edilen bilgilere göre SEC Başkanı Gary Gensler, bugün kripto para birimleri ile ilgili açıklamalarda bulunacak. Gensler daha önce yaptığı açıklamalarda kripto para birimlerinin çoğunluğunun menkul kıymet olduğunu ve çeşitli düzenlemelere tabii olması gerektiğini dile getirmişti. Dolayısıyla bugün 19:00’da yapılacak açıklamalar büyük önem taşıyor.

Buna ek olarak yapılacak olan FED toplantısından çıkacak kararların da tüm piyasalar ile birlikte kripto para birimlerini de etkilemesi bekleniyor. Özellikle faiz kararının fiyat hareketleri üzerinde etkili olacağı düşünülüyor.

Son olarak ise Evergrande olayının patlak vermiş olması tüm piyasalar ile birlikte kripto para birimlerini de etkiledi. Son düşüşün bu kadar derin olmasının sebebinin ise insanların 2008 yılındakine benzer bir çöküşten korkarak tüm yatırımlarını nakde çevirmesi olduğu düşünülüyor.

Altcoin Fiyatları

Tüm etkenler Bitcoin fiyatı ile birlikte tüm kripto paraları etkiledi. Piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) %8 gerilerken, Cardano (ADA) %6 ve Solana (SOL) %8 düşüş yaşadı.

Bitcoin ve altcoin fiyatlarında Ekim ayında beklenen yükselişlerin yaşanabilmesi için ise piyasadaki karmaşanın dinmesi ve satış baskısını oluşturan endişelerin azalması gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar