X


Uzman İsimlerin Görüşleri: Bitcoin (BTC) Küresel Rezerv Olabilir Mi?

Bitcoin’in küresel bir para birimi olup olamayacağı uzun zamandır tartışılıyor. Pompliano ve Scaramucci konuya ışık tuttu. 
10:12
21 Eylül 2021

Son günlerde yaşanan düşüşlerden ve esasında fiyat hareketlerinden bağımsız olarak başta Bitcon olmak üzere kripto para birimlerinin oldukça iyi yerlere geldiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Uzman isimler ise Bitcoin’i önümüzdeki yıllarda çok daha iyi yerlerde göreceğimi dile getiriyor.

Bitcoin, Küresel Rezerv Olabilir Mi?

Kripto yatırımcısı Anthony Pompliano, son podcast’inde Bitcoin’in küresel rezerv para birimi olma durumunu değerlendirdi ve bu konuda iyimser olduğunu dile getirdi. Pompliano konuyla ilgili olarak, “25 yıl sonra her şey çok farklı görünecek.” sözlerini kullandı.

Şu anda, ABD doları küresel bir rezerv para birimi olarak kabul ediliyor ve tüm bankaların %60’ından fazlası küresel olarak para biriminde rezervlerini koruyor. Pompliano’ya göre ise bu durum değişmek üzere ve sınırsız dünyanın oluşması ile çeşitli para birimlerine geçiş olacak.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Pompliano, Bitcoin’in aslında sanıldığı gibi geleneksel para birimleri ile ciddi bir rekabetinin olmadığını dile getirdi. Aksine merkez bankalarının daha fazla ulusal para birimi yaratmaya devam etmesi gerekeceğinden doların değer kaybetmesinin garanti olduğunu da açıkladı.

“Dolar Dijitalleşecek”

Aynı şekilde, SkyBridge Capital’in kurucusu ve yönetici ortağı Anthony Scaramucci de Bitcoin’in dünya çapında para rezervi olarak işlem görmesini umduğunu dile getirdi. Dolayısıyla ABD’nin yakında doları da dijitalleştireceğini düşünüyor.

Bunların yanında Bitcoin’in volatilitesine de değinen Scaramucci, “Bitcoin volatil çünkü erken benimseme aşamasında. Amazon, 24 yıl önce aynı değişken eğriye sahipti. Ama eğer Amazon’a halka arzında 10.000 dolar yatırmış olsaydınız, bugün 21 milyon dolarınız olurdu.” sözlerini kullandı.

“Bitcoin Kazanıyor, Geleneksel Para Kaybediyor”

Bu bağlamda Pompliano, Bitcoin ve geleneksel para birimleri söz konusu olduğunda iki olası senaryo olduğunu ifade ediyor:

“İlk olarak birbirleri ile doğrudan rekabet içinde olabilirler. Bu durumda Bitcoin kazanır, geleneksel para birimleri kaybede ve oyun biter.”

Pompliano’nun düşüncelerine göre ikinci durumda ise Bitcoin rekabetçi bir çoklu para birimi piyasasında bile değerli kalır.

Bugünkü durumun değişip değişmeyeceğini henüz bilmiyoruz. Ancak küresel bir platformda Pompliano, teknolojiyi benimseyen hükümetlerin, onu en son benimseyen hükümetlerden çok daha iyi performans göstereceği konusunda kararlı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar