X


Ethereum Fiyat: ETH’da Düşüşün Tek Sebebi Bitcoin (BTC) Değil

ETH’un düşüşü bu faktörle de desteklendi. 
17:18
11 Ocak 2021

Bugün tüm kripto para birimlerinde deyim yerindeyse bir katliam yaşandı ve başta Bitcoin (BTC) olmak üzere tüm kriptolarda yüzde 20’ler ve hatta yüzde 30’larda kayıp görüldü. Kripto para yatırımcılarının yakı takipte olduğu Ethereum da %20’nin üzerinde düştü ve 1 gün içinde 300 dolardan fazla değer kaybetti.

Ethereum Fiyatı

Piyasa hacmi bakımından ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum dün 1.352 dolar ile 2018 yılından sonra görülen en yüksek seviyesine imza attı ve tüm zamanlar rekorunu kırmasına 100 dolardan az kaldı. Ancak bugün yaşanan düşüşler ETH fiyat beklentilerine adeta darbe vurdu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bununla birlikte Bitcoin fiyatındaki düşüşün hız kesmesi ile birlikte Ethereum düşüşü de hız kesti. Ancak analistler düşüş eğiliminin bir süre daha devam edebileceğini düşünüyor. Peki, ETH’daki düşüşe Bitcoin’deki düşüşten başka hangi etken sebep oldu?

ETH Düşüşünün Sebebi

Bitcoin’de yaşanan düşüş grafiğinin Ethereum’u etkilediği bir gerçek. Ancak bazı analistler işlem ücretleri ve işlem sürelerinin de ETH’daki düşüşü desteklemiş olabileceğini ifade ediyor.

Securitize Başkanı ve Kurucu Ortağı Jamie Finn geçtiğimi hafta yaptığı açıklamalarda işlem ücretleri ve işlem süreleri sebebiyle yatırımcıların Ethereum ağından ayrılabileceğini ifade etmişti. ETH 2.0 her ne kadar bu sorunları çözmek için geliştirilmiş olsa da yükselmenin kullanılabilmesi zaman alacak. Bu sebeple yatırımcıların farklı ağ arayışına devam edebileceği düşünülüyor.

Ethereum 2.0 ile ilgili detaylı bilgilere “Ethereum 2.0 Nedir? Altcoin’lerin Yeni Çağını Başlatabilir Mi?” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yükseliş Seviyeleri

Bitcoin’in olası bir yukarı yönlü hamlesi ETH’u da yeniden yükseliş geçirebilir. Ama ETH 1.000 dolar seviyesine kadar gerilediği için yeniden destek ve direnç seviyelerinin test edileceği belirtiliyor.

Bu noktada öncelikle 1.200 dolar seviyesi önemli bir baraj olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü ETH’da 1.200 dolarda satış baskısının olduğu düşünülüyor. 1.200 dolardaki satış baskısının emilip yukarı yönlü ivmenin devam etmesi halinde ise 1.432 dolarlık rekora doğru yükselişin başlayabileceği ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar