f Ethereum 2.0 Nedir? Altcoin’lerin Yeni Çağını Başlatabilir Mi? › COINTURK

Ethereum 2.0 Nedir? Altcoin’lerin Yeni Çağını Başlatabilir Mi?

Özet

  • Ethereum 2.0 Ethereum'u bir adım daha ileriye taşıyabilir.
21:00
15 Şubat 2019

Ethereum 2.0 Ethereum ağının hız, ölçeklendirme ve güvenliğini içeren bir paket güncelleme olarak tanımlanabilir.

İçerik Rehberi

Ethereum 2.0

Geliştirilen güncellemeler Ethereum’un madencilik sistemini ve konsensüs protokolünü Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake’e (PoS) dönüştürülmesini sağlayacak çözümleri getirecek. Bu çözümler Beacon Chain, Casper FFG, Sharding, eWASM, Plasma, Raiden ve en çok beklenen Serenity güncellemelerinden oluşuyor. Serenity çözümü Ethereum 1.0’ın genel sorunlarına cevap verebilecek, mevcut ağ ile paralel çalışabilecek ve Sharding, eWASM ve PoS’i tek bir potada eritebilecek potansiyele sahip. Ethereum 2.0 çözümlerine göz atalım:

PoS: Beacon ve Casper Ethereum coin’lerinin madenciliğini ve işlemlerin onaylanma biçimlerini hedef alıyor. PoW’un aksine PoS’de madencilik bulunmuyor, dolayısıyla blok oluşturma ödülleri de dağıtılmıyor. Bloklar madenciler yerine forger’lar (işleyici ya da bağlayıcı denebilir) tarafından oluşturuluyor ve forger’lara sadece işlem ücretlerinden pay verilerek teşvik sağlanıyor. Her yeni bloğun forger’ları rastgele seçiliyor. Coin’lerini ağa ödünç veren forger’lar verdikleri coin miktarına ve coin’lerinin ne kadar zamandır ağda bulunduğuna göre ödül alıyorlar.

Sharding: Ağın parçalara bölünerek işlemlere devam etmesini sağlıyor. Her ağ parçası (her bir parçaya shard adı veriliyor) kendi halinde işlem geçmişine sahip oluyor. Bu sistemin en büyük faydası ölçeklendirme sağlaması, özellikle ağı yavaşlatabilecek uygulamalar kendi shard’ları içerisinde çalışırken ağın tamamına yük bindirmemiş oluyor.

eWASM: Ethereum Virtual Machine (Sanal Makine) kodlarının seçeneklerini artırarak sanal makinenin sınırlarını genişletiyor. Sanal Makineler bilgisayarların içerisindeki sanal bilgisayarlar olarak düşünülebilir. Riskli geliştirme ve değişikliklerin denenmesi adına ana bilgisayarı tehlikeye atmadan sanal makineler kullanılabiliyor. Bunun dışında sanal makinelerin birçok kullanım alanı var ancak Ethereum sanal makinesi GAS’a bağlı çalıştığı için şimdilik sınırlı bir işletime sahip.

Plasma: Ethereum ağının üzerine kurulmuş yeni bir tabaka ağ olan Plasma, Bitcoin Lightning Network’ün Ethereum muadili. LN ve Plasma ödeme, kripto para gönderme gibi işlemlerin yapıldığı ağlar. İşlemlerin doğrudan ana ağ yerine tabaka ağlarda yapılması büyük oranda ölçeklendirme sağlayabiliyor.

Raiden: Plasma ile çok benzer olarak zincir dışı bir ölçeklendirme sunuyor. Her yapılan işlem için yeni bir kanal açarak ana ağın yükünü hafifletmesi planlanıyor.

Altcoin Piyasası

Ethereum geliştirici topluluğunun yukarıda adı geçen geliştirmeleri tamamlayabilmesi için oldukça uzun zamana ihtiyacı olduğu söylenebilir. Ethereum 2.0’ın her aşamada değiştiği ve son 6 ayda geliştirmelerin yavaşladığı konuşuluyor. Farklı ağlarda eklentiler denemek oldukça zor olabiliyor çünkü dosyalar devasa boyutta.

Ethereum için ölçeklendirme sadece ETH gönderimlerinin hızlandırılması anlamına gelmiyor, bütün ağın akıcı çalışması bekleniyor ki çok yüksek trafikleri kaldırabilsin. Aynı zamanda ağ güvenliğinin de gözetilmesi gerekiyor. En nihayetinde altcoin piyasasının başarısı Ethereum 2.0 güncellemesinin başarısına bağlı olabilir. Şimdiye kadar Ethereum ağı Binance Coin, Tron, Maker, VeChain, EOS gibi altcoin piyasasında yer etmiş kripto paralar için oldukça faydalı bir sıçrama tahtası oldu. Ethereum 2.0 tamamlandığında, Ethereum ağı daha büyük projelere gebe olabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI