X


Ethereum (ETH) Fiyatı Bu 3 Nedene Bağlı Olarak Yükseldi

Ethereum fiyatı yeni ATH’ler kaydediyor. Ethereum fiyat artışının arkasında ise analistler tarafından üç ana sebep olabileceği düşünülüyor. 
14:39
3 Kasım 2021

2 Kasım’da ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum (ETH) ilk olarak 4.477 dolarlık tarihi zirveye ve ardından birkaç saat sonra, 4.643 dolara kadar yükseldi. Arka arkaya gelen bu iki rekorun 3 muhtemel sebebi olabileceği düşünülüyor.

Ethereum Aktif Adresleri

Popüler on-chain analiz ekibi Santiment tarafından paylaşılan veriler, son dört hafta içinde aktif Ethereum adreslerinin sayısının %45 oranında arttığını gösteriyor. Şirketin analiz ekibine göre bu, kripto paranın kullanımında da bir artış olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte Ethereum henüz 6 yaşında bir kripto para birimi. ETH, Bitcoin klonları olarak görülen Litecoin ve Dogecoin’den sonra piyasaya sürüldü. Ayrıca Mike Novogratz, 2015’te Vitalik Buterin’den 1 doların biraz altında fiyata 500.000 ETH satın alan ilk Wall Street yatırımcısı oldu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca Çinli kripto gazetecisi ve blog yazarı Colin Wu’ya göre, Çinli yatırımcılar Ethereum’u enflasyona karşı bir önlem olarak kullanmaya başlıyor. Böylece ETH yavaş yavaş bu alanda Bitcoin ile rekabet etmeye başlıyor. Öte yandan Ethereum, Dapps, akıllı sözleşmeler ve NFT kullanıcıları için de lider platform olmaya devam ediyor.

Ethereum Yakımları

Watchtheburn’e göre, EIP-1559 yükseltmesinin ETH ücretleri için yakma mekanizmasıyla kullanıma sunulduğu 5 Ağustos’tan bu yana 744.000’den fazla Ether yakıldı. Bu da 3.244.606.96 doalra denk geliyor.

London hardforku ile birlikte gelen ETH için yakım mekanizmasının uygulanması, Ethereum’u deflasyonist bir kripto para birimi haline getirmeye başladı. EIP-1559’un piyasaya sürülmesinden bu yana Ethereum yaklaşık %33 arttı ve giderek daha fazla deflasyonist hale geldi.

Bir başka olası sebep de, CME’nin Aralık ayı başlarında mikro Ethereum vadeli işlemlerinin lansmanını duyurması olabilir.

Ethereum Hashrate

Ethereum hash oranı 3 Kasım Salı günü 812.768 GH/s ile ATH noktasına ulaştı. Artık ETH ücretleri yakılıyor olsa da madenciler, işlemlerinin daha hızlı doğrulanmasını isteyen ağ kullanıcıları tarafından “bahşiş” alabilecekleri için Ethereum ağına çekilmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar