Ethereum Balinaları Sığınak Arıyor! Bu Kripto Paralar Dikkat Çekiyor!

Balinaların en fazla alıp sattığı kripto paralar hangileri? Son veriler bize ne anlatıyor?
21:33
30 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasalarındaki büyük sermayeli yatırımcılara balina ismi veriliyor. Bu tanım finans piyasalarında yaygın olarak kullanılır. Üst seviyedeki balina ismiyle anılan yatırımcıların çoğu kripto paralarla erken dönemde tanışmıştır. Bunların bir bölümünü ise yatırım şirketleri oluşturur. Peki büyük kripto para yatırımcılarının son verileri bize neler söylüyor?

Ethereum Balinaları

ETH balinaları bir süredir kripto varlıklarını hareket ettiriyor. Bu elbette büyük kayıplar getiren ayı piyasasının sonucu oldu. Halen kripto para piyasası düşen fiyatlarla yıpranmaya devam ediyor. Bunun sonucu, çok fazla volatilite görmeyen tokenlere sığınan yatırımcılar oldu ve Ethereum balinaları bu yolu izledi. Son 24 saat içinde, en büyük Ethereum balinaları stablecoinlere büyük bir kayma yaşadı. Üstelik önemli bir değişiklik var. Yakın zamana kadar USDC en yoğun ilgi gören stablecoin olurken bugünlerde Ethereum balinalarının en yoğun tercihi USDT oldu.

Bugün ETH balinaları tarafından en fazla alınan ikinci altcoin USDC olurken üçüncü sırada ETH yoktu. ETH balinaları onun yerine SRM satın aldı.

Balinaların Sattığı Kripto Paralar

Ethereum (ETH) burada zirveye oturdu. ETH, son 24 saat içinde en çok satılan token oldu ve çoğu Ethereum balinası ETH varlıklarını USDT ve USDC’ye dönüştürdü. 2022 boyunca, Ethereum balinaları daha istikrarlı seçeneklere yöneldi. ETH varlıklarını artırmaya devam ederken, token varlıklarındaki değişiklik, bu balinaların başka bir ayı fırtınasını atlatmaya hazırlandığını gösteriyor. Büyük yatırımcıların hareketleri çoğu zaman büyük yıkımların veya yükselişlerin öncesine denk gelir. Özellikle Fed’in sıkı para politikasına devam etmesi, Rusya geriliminin sürmesi gibi gerekçeler bireysel yatırımcıları da tedirgin ediyor.

Yılın başında, Shiba Inu ve FTX Token gibi tokenler büyük yatırımcıların ilgi odağıydı. Ancak kripto paralardaki yıkım şiddetlendikçe yönelim stablecoinlere oldu. Yazı hazırlandığı sırada en büyük 100 ETH balinasının cüzdanının %49’unu USDT ve USDT oluyordu. Shiba Inu hala bu listede yer alıyor ancak bu büyük yatırımcıların elindeki en büyük token olmaktan çok uzak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar