X

Ethereum Ağında Bitcoin (BTC) Modası: Alternatifler Artıyor

Alternatif Bitcoin'lere (BTC) olan talep artıyor.
17:58
12 Eylül 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) sahip olduğu 21 milyonluk kısıtlı arz modelinin bunun fiyatının arkasındaki en büyük yükseliş etmeni olduğu biliniyor. Bitcoin’in arzı artırılmaz durumda olsa da Ethereum ağındaki Bitcoin’lerin veya en azından bunun temsillerinin sayısı inanılmaz bir şekilde artıyor.

Şu an için Ethereum blockchain ağı üzerinde Bitcoin’i temsil eden toplam 80.000’e yakın token olduğu görülüyor. Tabii ki Ethereum ağındaki BTC miktarının böylesine sert ve hızlı bir şekilde artmasının sebebi de DeFi yani merkezsiz finans çılgınlığı.

WBTC ve renBTC Oldukça Popüler

Eylül ayında yaşanan sert düşüşten sonra ETH ağındaki BTC’lerin sayısının önemli bir artış yaşadığı görülüyor. Bitcoin ve Ethereum fiyatları da o tarihten beri sert bir şekilde düşse de bu artış aslında yatırımcı ilgisini göstermekte. Bu pastadan en büyük payı alanların ise WBTC ile renBTC olduğu görülüyor.

WBTC yani Wrapped Bitcoin ile renBTC’nin yanı sıra bazı güvenilir akıllı kontrat platformlarının veya üçüncü parti emanet firmalarının da pastadan pay aldığını söylemek mümkün. Şu an için diğer bütün ağlardaki toplam BTC miktarının %66’sı ise Wrapped Bitcoin’e ait.

Bu da Wrapped Bitcoin’in sistemlerinde 53.000’den fazla Bitcoin olduğunu gösteriyor. Wrapped Bitcoin‘in değeri tahmin edileceği gibi 1 Bitcoin’e eşit. Bu durum aslında BTC için bir hayli olumsuz. Eğer yatırımcılar BTC’nin sınırsız arzının bu şekilde aşılabileceğine inanmaya başlarsa, arzdan doğan fiyat artışı da yakında bitebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar