X

Wrapped BTC Nedir?

Wrapped Bitcoin (WBTC), Bitcoin ile 1’e 1 oranında desteklenen bir ERC-20 token’ıdır
13:02
12 Eylül 2020

Wrapped BTC, Bitcoin’in gücünü ve ERC-20 token’ının esnekliğini birleştiren bir kripto para birimidir. Bir başka deyişle Wrapped Bitcoin (WBTC), Bitcoin ile 1’e 1 oranında desteklenen bir ERC-20 token’ıdır. Tamamen şeffaf olduğu belirtilen Wrapped BTC’nin %100 doğrulanabilr olduğu ifade ediliyor.

Bu yazımızda “WBTC satın al, Wrapped Bitcoin satın al, Wrapped Bitcoin nereden alınır?” konularına göz atacağız.

WBTC Nedir?

WBTC, 1:1 oranında orjinal Bitcoin ile desteklenen bir kripto para birimidir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

WBTC, merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) ve finansal uygulamalar dahil olmak üzere Ethereum ekosistemine daha fazla likidite getiriyor. Bugün, işlemhacminin çoğu Bitcoin ile merkezi borsalarda gerçekleşiyor. WBTC bunu değiştirerek Bitcoin’in likiditesini DEX’lere taşıyor ve Bitcoin’i token alım satımları için kullanmayı mümkün kılıyor.

WBTC, Bitcoin’i ERC20 formatında standart hale getirerek Bitcoin için akıllı sözleşmeler oluşturuyor. Bu, Bitcoin transferlerini entegre eden akıllı sözleşmeler oluşturmayı daha kolay hale getiriyor.

Platformun açıklamalarına göre birden çok para birimini desteklemek için çeşitli node’ları korumak ve işlem türlerini yönetmek zahmetli olabiliyor. Wrapped BTC sayesinde ise artık borsalar, cüzdanlar ve ödeme uygulamalarının yalnızca bir Ethereum node’u kullanması yeterli hale geliyor.

Öte yandan platform kendisini, “Kyber, Ren ve BitGo tarafından ortaklaşa başlatılan Bitcoin’i Ethereum zinciri ile uyumlu kılan ilk token” olarak tanımlıyor. Ayrıca kullanımının da oldukça kolay olduğu ifade ediliyor. WBTC almak için, bir kullanıcı bir satıcıdan token istiyor. Satıcı daha sonra gerekli KYC/AML prosedürlerini gerçekleştiriyor ve kullanıcının kimliğini doğruluyor. Bu tamamlandıktan sonra ise işlem hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Bunlara ek olarak yakma işlemi, “Bitcoin’i WBTC token’ları için kullanma eylemi” olarak tanımlanıyor ve bunu yalnızca satıcıların yapabileceği ifade ediliyor. Yakılacak miktar, satıcının zincirdeki WBTC bakiyesinden düşülüyor ve WBTC arzı azaltılmış oluyor.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

Wrapped Bitcoin yukarıda da belirtildiği gibi bir ERC-20 token’ıdır. Bitcoin ile desteklendiği içinde son zamanlarda oldukça fazla yatırımcının ilgisini çekiyor ve “WBTC satın al, Wrapped Bitcoin satın al, Wrapped Bitcoin nereden alınır?” gibi soruların sorulmasını sağlıyor. WBTC satın almak isteyenler için rakamlara göz atmakta fayda var.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 10.214 dolardan işlem gören WBTC, CoinMarketCap verilerine göre 566.860.382 USD işlem hacmi ile en büyük 33. kripto para birimi konumunda yer alıyor. Ayrıca WBTC’nin 6 Şubat 2019’da 3.330 dolar ile en düşük seviyeden ve 28 Ağustos 2019’da 40.826 dolar ile rekor seviyen piyasada yer aldığı görülüyor.

Bunlara ek olarak şu anda dolaşımda 55.498 WBTC bulunuyor ve aynı orjinal Bitcoin gibi 21 milyon toplam arzının olması planlanıyor.

Wrapped Bitcoin Yorum

Wrapped Bitcoin’in BTC destekli olması ve kısa zamanda piyasa değeri yükseltmesi sebebiyle yatırımcılardan yoğun ilgi gördüğü ifade edilebilir. Bunun yanında WBTC’nin tamamen BTC rezervleriyle desteklendiği ve herhangi olumsuz bir durumda yatırımcıların zararının karşılanabileceği ifade ediliyor. Dolayısıyla yatırımcılar bu kriptonun güvenilir olduğunu düşünüyor.

Ancak bir taklit token olması sebebiyle çeşitli endişeler oluşuyor. Yine de rakamlara bakıldığında WBTC’nin yatırımcılar tarafından tercih edildiği görülüyor.

Wrapped Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Dünyanın işlem hacmi bakımından en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile WBTC satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar