Reklam

ETH Yorumları: “Ethereum Milyarlarca Dolarlık Gerçek Değere Sahip”

ETH ekosisteminin halihazırda milyonlar dolarlık gerçek değere sahip olduğu ve BTC’yi geçebileceği düşünülüyor.
09:17
14 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

BlockTower Capital’in baş yatırım sorumlusu Ari Paul yaptığı son açıklamalarda Ethereum (ETH) ekosisteminin halihazırda milyarlarca dolarlık gerçek değere sahip olduğunu dile getirdi.

Özellikle 2020 boyunca merkezi olmayan finans (DeFi), NFT’ler ve koleksiyonlar gibi Ethereum’daki alt sektörler önemli bir popülerlik kazandı. Defipulse’a göre ise DeFi protokolleri arasında kilitlenmiş 14,6 milyar dolardan fazla Ethereum bulunuyor. Bu rakam, Ethereum Blockchain’indeki yüksek kullanıcı aktivitesinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Ethereum ve Bitcoin

Geçtiğimiz hafta kripto para yatırımcısı Raoul Pal, Ethereum’un Bitcoin’den daha büyük bir piyasa değeri elde edebileceğini iddia ettikten sonra ETH ve BTC ile ilgili karşılaştırlamarın yapıldığı bir tartışma konusu ortaya çıktı.

Pal 11 Aralık’ta yaptığı açıklamalarda, “Bence, BTC mükemmel bir teminat katmanı ancak yukarıdaki nedenlerden ötürü 10 yılda piyasa değeri açısından ETH BTC’den daha büyük olabilir. Para ve teminat sadece temel katmandır. Her şey bunların üstüne inşa edilir. Değer deposu teminattır, güven katmanı ve değer değişimi daha önemlidir.”  ifadelerini kullandı.

Pal’ın Ethereum hakkındaki yorumlarından sonra hem tartışmalar hem de düpedüz eleştiriler gelmeye başladı. Bu duruma yanıt olarak Paul, Ethereum‘un DeFi, NFT’ler ve koleksiyon parçalarında milyarlarca dolarlık gerçek değere sahip olduğunu söyledi.

Ethereum’da Her Proje Değerli Mi?

Ethereum ekosisteminde her projenin çok değerli olduğu görüşüne katılmadığını ifade eden Paul, “Eleştiren insanlar, Bitcoin dışındaki her şeyin değersiz olduğunu iddia ediyorlar. Kuralların değiştirdiğini söyleyebilirim. Raoul’un belirli argümanlarından bazılarına katılmıyorum. En basit haliyle, zaten haklı olduğu kanıtlanmıştır. Ethereum’da DeFi, NFT’ler ve koleksiyonlar gibi çeşitli şekillerde işlem gören milyarlarca dolarlık gerçek değere zaten sahibiz. Tüm bu projelerin işe yaramaz dolandırıcılık olduğunu iddia edenler ise gerçeklik tarafından çürütüldü.” ifadelerin kullandı.

Bunlara ek olarak on-chain veriler de gerçekten ETH ve Ethereum tabanlı merkezi olmayan uygulamalar için talepte gerçek bir artış olduğunu gösteriyor.

ETH 2.0’ın Büyük Etkisi

Yapılan açıklamalara göre orta ile uzun vadede, Ethereum 2.0 gelişmesi Ethereum’un görünümünü ve büyüme yörüngesini daha da iyileştirecek. Beacon Chain’in ana ağ sürümüyle birlikte ETH 2.0 son halini aldı. Böylece öngörülebilir gelecekte, merkezi olmayan uygulamalar ölçeklenebilirlik sorunu olmadan ilerlemesini devam ettirebilecek.

Önceki DeFi döngülerinde, kullanıcılar Ethereum Blockchain ağı tıkanmaya başladığında işlem gönderip almakta zorlanıyordu. ETH 2.0, Blockchain tıkanıklığı olasılığını azaltacak ve bu da zamanla Ethereum’un daha fazla benimsenmesini sağlayacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar