X


ETF Başvurusu Reddedilen Winklevoss Kardeşler: SEC Bizi Durduramayacak

Eğer Bitcoin ETF'lerinden herhangi biri kabul edilmiş olsaydı şu an Bitcoin için üç haneli fiyatları konuşuyor olabilirdik.
07:30
16 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ETF’lerinin yarattığı satın alma beklentisi kripto para piyasasında ciddi bir yükselişe neden olmuştu. Bu beklentiyle birlikte Bitcoin iki aylık bir aranın ardından yeniden 8 bin dolar bandının üzerine çıkmayı başarmıştı. Kripto para uzmanlarını dahi boğa sezonunun yaklaştığına ikna eden bu yükseliş ne yazık ki uzun soluklu olamadı.

Her ne kadar ETF başvuruları ikinci kez reddedilse de Winklevoss kardeşler SEC’in kendilerini durduramayacağına inanıyor. Bitcoin ETF’lerinden yakın zamanda karar çıkmayacak olması nedeniyle yatırımcılar da hayal kırıklığına uğradı. Hal böyle olunca kripto para piyasası bu durumdan ciddi şekilde etkilendi.

Tyler Winklevoss Bloomberg’e verdiği röportajda şunları kaydetti:

Wall Street kripto paraları ciddiye alıyor. Ancak Wall Street’teki şirketlerin büyük bir kısmı henüz kripto para sektörüne giriş yapmadı. Bu durum değişecek fakat biraz zaman alabilir.

Pek çok kurumsal yatırımcı sektöre giriş yapmak için SEC’in kripto paralara yönelik belirsizlikleri açıklığa kavuşturmasını ve Borsa Yatırım Fonu (ETF) gibi ek finansal araçlara izin vermesini bekliyor. Geçtiğimiz yıl Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini başlatan Gemini ve CBOE, fon teklifi üzerinde birlikte çalışmıştı. Eğer SEC geçtiğimiz günlerde herhangi bir Bitcoin ETF’ini onaylasaydı kripto para piyasasının kapıları emeklilik fonlarına ve büyük yatırımcılara açılabilirdi.

Çalışan sayılarını altı ayda 150’ye çıkardıklarını belirten Gemini CEO’su Tyler Winklevoss bunu yıl sonuna kadar ikiye katlayacaklarını kaydetti. Ayrıca Gemini temmuz ayında New York borsasının baş danışmanını Robert Cornish’i teknoloji departmanının başına getirmişti.

Her ne kadar Winklevoss ikizlerinin ETF başvurusu reddedilse de uzmanlar VanEck /SolidX’in ETF başvurusunun kabul edileceğini düşünüyor. SEC, VanEck/SolidX’in ETF başvurusuna yönelik kararın açıklanmasını 30 Eylül tarihine ertelemişti.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar