X


Endonezya, Finans Firmalarının Kripto Varlıklarla İlişkisini Koparıyor

Endonezya'nın finansal denetleyicisi, kripto para birimlerini kapsayan operasyonları daha geniş bir şekilde düzenleme kararı aldı.
14:50
25 Ocak 2022
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Reuters’ın bildirdiği üzere Endonezya Mali Hizmet Kurumu, çok sayıda firmayı kripto para birimleri yasakları konusunda uyardı. Resmi açıklamaya göre düzenleyiciler, finansal kurumların dijital varlık alım satımını kullanma, pazarlama ve kolaylaştırma dahil olmak üzere kripto para birimleriyle ilgili neredeyse tüm operasyonları yasakladı.

Endonezya Kripto Para Kanallarını Kapatıyor

Endonezya’nın finansal denetleyicisi, kripto para birimlerini kapsayan operasyonları daha geniş bir şekilde düzenleme kararı aldı. Kripto varlıklarla operasyonların daha fazla düzenlenmesinin arkasındaki neden ise kripto para birimlerinin değişken doğasından kaynaklanıyor. Düzenleyicinin amacı, kripto para birimlerindeki yatırımlara bağlı riskleri potansiyel olarak hafife alabilecek amatör yatırımcılara ulaşmaktır.

Ayrıca finansal denetleyici, vatandaşları kriptodaki ponzi şeması dediğimiz dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması konusunda uyardı. Daha önce Tayland ve Singapur merkez bankaları da vatandaşları için benzer uyarılar yayınlamıştı. Endonezya’da kripto para birimleri ve dijital varlıkların alı msatımı 2021’den bu yana yükselişte bir seyir izliyor. Ülke pazarındaki işlem hacmi neredeyse 60 milyar dolara ulaştı. Ülkedeki kripto varlık piyasasının işlem hacmi, bakanlık verilerine göre yaklaşık 60 trilyon rupiye denk geliyor.

Daha Fazla Kontrol, Daha Fazla Düzenleme

Resmi olarak Endonezya mali düzenleyicileri, bir emtia borsasında kripto para varlıklarının satışına izin veriyor. Değişim süreci, Ticaret Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemleri Ticareti Düzenleme Kurumu tarafından denetleniyor. Yılın ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenen Dijital Vadeli İşlemler Borsası’nın oluşturulmasından sonra piyasa daha fazla kontrol ve düzenlemenin ortaya çıkması bekleniyor. Öte yandan kripto varlıklar için ayrı bir alım satımın başlatılması, düzenleyicinin sektörü daha etkin bir şekilde denetlemesini sağlayacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar