X


En Anlaşılır Şekilde! Kripto Paralarda Teknik Analiz: Omuz Baş Formasyonu

OBO ve TOBO nedir? Merak etmediyseniz kesinlikle bu iki formasyonu tanımanız gerekiyor. Çok basit ve özet şekilde teknik analiz formasyonunu nasıl tanıyacağınızı anlatıyoruz.
07:54
5 Ağustos 2021

OBO veya TOBO olarak çokça duyduğunuz bu formasyon türü size fiyatla alakalı önemli bilgiler verebilir. Kripto para yatırımcılarının bu iki formasyonu tanıması önemlidir. Teknik analiz bilgisi eksik olan yatırımcılar genellikle düşüş eğiliminde olan grafikte alım yapar ve yükseliş eğiliminde olan grafikte elindeki varlıkları satar. Yani hem alırken hem de satarken zarar eder.

Omuz Baş Omuz (OBO Nedir?)

Bu ayı piyasalarında genellikle dönüş formasyonudur. Bir taban çizgisi ve üç tepesi bulunur. Bu üç tepenin ilki ve sonu birbirine yakın zirvelerdir. Ortadaki tepe çok daha büyük olur ve nihayet son omuz tepesi oluştuktan sonra fiyat aşağı yönlü kırar.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yukarıdaki grafikte daha net biçimde neye benzediğini görüyorsunuz. Her iki omuz tepesi de ortadaki baş zirvesini aşmaz. Sol omuz ve baş oluştuğunda fiyatın sağ omuz kadar yükselmesi ve düşmesi beklenir. Bu süre zarfında sağ omuz dibinden alım yaparak, sol omuz zirvesine yakın noktadan satış yapılabilir. Ancak bu formasyonu tanımayan yatırımcılar sol omuzdan veya baş tepesinden alım yaparak panik satışıyla zarar edebilir. Sağ omuz tamamlandıktan sonra taban desteği kırılırsa alım yapmak son derece risklidir.

Ters Omuz Baş Omuz (TOBO Nedir?)

TOBO olarak da isimlendirilen “Ters Omuz Baş Omuz” formasyonu teknik analizciler tarafından oldukça fazla kullanılır. En az bir haber yazısında veya sosyal medyada kesinlikle bu terimi duymuşsunuzdur. OBO’nun zıttı bir yapısı vardır, ağırlıklı olarak düşüş trendlerinin sonunda görünür. Fiyatın yukarı yönlü hareketini bu formasyondan sonra başlatması beklenir.

İkili dip seviyelerinin tabandan güç bulmasıyla bir destek oluşur. Sol ve sağ omuzların zirvesi tek bir çizgi halinde uzanır. Bu çizgi sağ omuzla birlikte kırıldığında yukarı yönlü hareketin başlaması umulur. Yukarıda daha net şekilde neye benzediğini görebiliyorsunuz. Özellikle ters baş kısmında yapılacak alımlar ciddi kazançlar bırakabilir. Ancak formasyonu tanımayan bir yatırımcı sol omuz zirvesinden alım yaparak ters baş kısmında panik satışı yapabilir. Sonrasında fiyatın yükselmesiyle FOMO’ya girer ve sağ omuz bitişinde yeniden zararına satışa yönelebilir. Bu yüzden grafikte oluşan TOBO’lara dikkat etmeniz gerekir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar