X

El Salvador’dan Sonra Uruguay Mı? Kripto Yasa Tasarısı Açıklandı!

El Salvador'un cesur adımıyla gelişmekte olan bazı ülkeler cesaret bulmuşa benziyor.
07:23
5 Ağustos 2021

Uruguaylı bir Senatör, kripto paralarla ilgili önemli maddeler içeren yasa tasarısı hazırladı. Kriptoların ticari işlerde kullanılmasına izin veren bu tasarı madencilik faaliyetlerini de meşru hale getiriyor. Daha çok madencinin Uruguay’a gelmesi için hazırlanmış gibi görünen bu tasarı kripto para topluluğunda heyecan yarattı.

İşletmeler Kripto Ödeme Kabul Edebilecek

Bu tasarı birebir El Salvador’un düzenlemeleriyle aynı değil. Örneğin kriptolar resmi para birimi olarak benimsenmiyor. Ancak ülkede hizmet veren dükkanların kripto paralarla ödeme kabul edebilmesine yetki tanıyor.

Juan Satori

Uruguaylı Senatör Juan Satori ülkesinin gelişen kripto para ekosisteminden yararlanmasını istiyor. Bu doğrultuda gerekli teşvikleri ve gevşekliklerin sağlanması gerektiğine inanan Satori tasarıyı sundu. Tasarı yasalaşırsa kripto varlıklar Uruguay hükümeti tarafından tanınmış olacak. Finansal Kapsayıcılık Yasası’na dahil edilecek ve geçerli bir ödeme aracı muamelesi görecek. Yani bir Uruguay lı elindeki kripto varlıkları bozdurmadan kolayca alışveriş yapabiliyor olacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yasa Tasarısının Detayları

Ulusal Parti Senatörü olan Satori iktidarın desteğini alabilir. Partisinin senatodaki 30 koltuğun 10’una sahip olduğu biliniyor. Tasarı destek bulursa kriptolar için Uruguay düzenleyicileri üç tür lisans verecek. Bunlardan biri borsaları ve kripto takas hizmeti vermek isteyen şirketleri kapsayacak.

İkinci lisans kripto varlıkların saklanması alanında olacak. Üçüncü lisans ise ICO vs çıkaracak veya hali hazırda kripto alanında ar-ge çalışmaları yapan şirketleri kapsayacak.

Ülkenin Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Ulusal Sekreterliği (SENACLAFT) bu lisansların denetlenmesinde tam yetkili olacak.

Bank of America geçtiğimiz günlerde zayıf ekonomilerde kripto paraların faydalar üretebileceğini açıklamıştı. El Salvador için yapılan açıklamayı Uruguay’a da uyarlayabiliriz.

Gelişmekte olan ülkelerin bir kısmında kripto paralardan yararlanma çılgınlığı başladı. Arjantin, Uruguay ve El Salvador listenin başını çekiyor. Kriptoların ülke ekonomilerine fayda üreteceğini düşünen ülke yetkilileri gerekli yasal zemini hazırlamak için çabalıyor.

İspanya’da, Mortgage ve sigorta amaçları için kripto ve blockchain teknolojisinin kullanılması için bir çalışma devam ediyor. Halk Partisi (PP) bu yönde çalışmalar yaptığını yakın zamanda duyurmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar