X


Emeklilik Krizi Bitcoin İle Çözülebilir Mi?

Anthony Pompliano son zamanlarda ortaya çıkan emeklilik krizinin Bitcoin yatırımlarıyla çözülebileceğini düşünüyor..
15:00
25 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Morgan Creek Digital’in kurucusu Anthony Pompliano çok uzun zamandır kripto alanındaki merkezsiz uygulamalara olan desteğiyle tanınıyor. Twitter’da 179.000 takipçisi bulunan Pompliano takipçileri tarafından “Pomp” olarak biliniyor.

Bazı önemli isimler hala Bitcoin’e yanaşmıyor olsa da Morgan Creek ve Pompliano inandıkları şeyleri hareketlerine de yansıtmaya çalışıyor. Son zamanlarda Pompliano Bitcoin’in emeklilik krizine çözüm olabileceğini savunuyor.

Günümüzde emekli olduktan sonra hayatını sürdürebilmek için emeklilik maaşına güvenen düzinelerce insan var. Ancak emeklilik maaşları konusunda son zamanlarda büyük sıkıntılar yaşanıyor ve finansal tazminat şekli tehdit altına giriyor. Örneğin, Air Canada 2012 yılında yaklaşık olarak 4.2 milyar dolarlık emekli maaşını ödeme konusunda zorlandı. Bu da şirketi tamamen batırabilecek bir durumdu. Havayolu şirketi o zamandan beri emeklilik programı şartlarını düzeltmeye çalışıyor.

Öte yandan 300 milyar dolar varlığa sahip olduğu bilinen Amerika’nın en büyük kamu emeklilik fonlarından Kaliforniya Kamu Çalışanları Emeklilik Sistemi’nin %70’ten az fon sağladığı düşünülüyor. Ayrıca bu açığın yakın zamanda kapatılamayacağı da ifade ediliyor.

Off The Chain’in haberlerine göre, Pompliano emeklilikle ilgili bu durumu, işçi-emekli oranına, düşük doğum oranlarına ve “Baby Boomer” neslinin yaşlanmasına bağlıyor ve bazı çözümler sunuyor. İşçilerin emeklilik primlerinin arttırılmasının bazı problemlere yol açabileceğini ifade eden Pompliano, yeni fonların geri dönüşlerini arttırmanın faydalı olabileceğini dile getiriyor.

Morgan Creek Digital’in kurucusu yukarıda sebepler biraz rahatlamayı sağlasa da bu krizi “potansiyel olarak çözmenin” tek yolunun Bitcoin’i “ciddiye almak” olduğunu belirtiyor. Pompliano’ya göre, Bitcoin korelasyonda olmayan bir varlık, dolayısıyla “herhangi bir portföyün adeta kutsal parçası” olabilir.

Pompliano emeklilik krizi ile ilgili Bitcoin çözümünü bir tweet ile takipçileriyle de paylaştı. Pompliano paylaşımında, “Emeklilik krizi daha da kötüleşiyor. Her emeklilik fonu bu durumla mücadele etmek için Bitcoin almalı.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar