X


Arjantin Kripto Paraların Benimsenmesine Ön Ayak Oluyor: 7 Yeni Bitcoin ATM’si Daha Kurulacak

Arjantin'deki kripto para ATM'lerinin sayısında 2018 yılında gözle görülür bir artış yaşandı. Ülkede 2019 yılında 7 yeni Bitcoin ATM'sinin daha kurulması bekleniyor.
16:00
25 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Arjantin 2018 yılında kripto paraların benimsenmesine ilişkin çok ciddi adımlar attı. CoinATMradar verilerine göre Arjantin’de 5 kripto para ATM’si bulunuyor. Ülkede yakın gelecekte 7 Bitcoin ATM’sinin daha kurulması bekleniyor. Eğer bu ATM’ler de sorunsuz bir şekilde kurulabilirse Arjantin, Latin Amerika ülkeleri arasında en çok kripto para ATM’si bulunan dördüncü ülke konumuna yükselecek.

2018 yılın öncesinde Arjantin’de sadece iki kripto para ATM’si bulunuyordu ve bu ATM’lerin ikisi de ülkenin başkenti Buenos Aires’teydi. Şüphesiz ki 2 Bitcoin ATM’sinden 12 Bitcoin ATM’sine yükselmek Arjantin için oldukça iyi bir gelişme. Ancak bu durumun arkasında yatan en önemli neden ülkenin tıpkı Venezuela gibi içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar. Durum insani açıdan Venezuela ile farklılık gösterse de enflasyon oldukça yüksek. Arjantin ekonomisinde gelecek yıl bir iyileşme görülmemesi durumunda ülkedeki Bitcoin ATM’lerinin sayısında gözle görülür bir artış yaşanması bekleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda Arjantin Ekonomi Bakanı Domingo Cavallo yaptığı açıklamada 9 ay süreyle ATM’den para çekim işlemlerinin haftalık 250 dolarla, para transfer işlemlerinin ise aylık 1000 dolarla sınırlandırılacağını açıklamıştı. Cavallo bu yöntemle ülkede yüksek meblağlı para transferlerinin önüne geçebileceklerini iddia ediyor. Arjantin’de geçtiğimiz aylarda ATM’lerden nakit çekim işlemleri durdurulmuştu. Arjantin hükümetinin yaklaşık 132 milyar dolarlık borcu bulunuyor. Hükümet milyarlarca dolarlık borcu, yeniden yapılandırarak borç yükümlülüğünü azaltmayı hedefliyor. Arjantin yüksek enflasyonun pençesinde hayatta kalmaya çalışıyor. Bu nedenle Bitcoin ATM’lerinin önümüzdeki yıllarda Arjantin’de daha fazla işlevsellik kazanması bekleniyor. Ayrıca Data Light’ın yaptığı bir araştırmadan elde edilen verilere göre 2018 yılında, dünyanın dört bir yanında günde 6 yeni kripto para ATM’si kuruldu. Kripto para ATM’lerinin sayısının gelecek yıllarda hızla artışa geçmesi bekleniyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar